Xerox køber ind for 32 milliarder kroner

Den amerikanske teknologivirksomhed Xerox har købt it-serviceleverandøren Affiliated Computer Services for 32 milliarder kroner.

Artikel top billede

Ursula Burns, administrerende direktør for Xerox, er ude i sit største opkøb nogensinde.

De amerikanske teknologivirksomheder køber op for tiden, og Xerox er ingen undtagelse. I dag erhvervede firmaet med administrerende direktør Ursula Burns i spidsen it-serviceleverandøren Affiliated Computer Services (ACS) for 32,2 milliarder kroner.

I de seneste par uger har de amerikanske børser summet af rygter om opkøbsmuligheder for forskellige virksomheder. Opkøbsplanerne har i nogle tilfælde resulteret i aftaler, som Dells opkøb af it-servicevirksomheden, Perot Systems.

Det er især it-servicevirksomhederne, der er blevet interessante for de store spillere på markedet. Tidligere sidste år købte HP it-servicevirksomheden EDS for et beløb på knap 70 milliarder kroner. I en rapport fra CBS, fastslår forskere, at Danmark har et urealiseret eksporteventyr i form af it-services.

Ingen umiddelbar betydning for Danmark

Selv om Xerox har betalt mange penge for ACS, er det ikke fordi, at det umiddelbart får nogen betydning for de danske Xerox-kunder.

"Vi håber selvfølgelig, at vi i Danmark kan trække på ACS' kompetencer. Men umiddelbart får det ingen betydning. Dog synes jeg, at det er et interessant signal, som vi sender. Det er meget få virksomheder, der står i den gunstige likviditetssituation som Xerox gør," siger Steen Graugaard Larsen, administrerende direktør i Xerox Danmark.

Kvinde i spidsen for opkøb

Xerox fik ny kvindelig topchef i maj 2009. Virksomheden, som den nye administrerende direktør, Ursula Burns, overtager, har over 90 procent af sin omsætning fra outsourcing og styring af administrative opgaver for andre virksomheder.

Hos ACS ser ledelsen store muligheder i samarbejdet.

"For at ACS kan ekspandere globalt har vi brug for en partner med stor brand styrke. Xerox tilbyder det og bringer vores forretning skridtet videre," fortæller Lynn Blodgett, administrerende direktør for ACS, til Wall Street Journal.

Men det er egentligt interessant, at Xerox overtager ACS, og at opkøbet ikke sker med modsat fortegn. For mens ACS har over 74.000 ansatte, har Xerox blot 54.000 ansatte.

Dermed markerer Xerox, at selskabet har gennemgået en rivende udvikling siden den tidligere topchef i firmaet, Anne Mulcahy overtog styringen i 2001, hvor Xerox var tæt på at gå konkurs.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    MOLIO Erhvervsdrivende Fond

    IT-projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos