Xerox køber ind for 32 milliarder kroner

Den amerikanske teknologivirksomhed Xerox har købt it-serviceleverandøren Affiliated Computer Services for 32 milliarder kroner.

Artikel top billede

Ursula Burns, administrerende direktør for Xerox, er ude i sit største opkøb nogensinde.

De amerikanske teknologivirksomheder køber op for tiden, og Xerox er ingen undtagelse. I dag erhvervede firmaet med administrerende direktør Ursula Burns i spidsen it-serviceleverandøren Affiliated Computer Services (ACS) for 32,2 milliarder kroner.

I de seneste par uger har de amerikanske børser summet af rygter om opkøbsmuligheder for forskellige virksomheder. Opkøbsplanerne har i nogle tilfælde resulteret i aftaler, som Dells opkøb af it-servicevirksomheden, Perot Systems.

Det er især it-servicevirksomhederne, der er blevet interessante for de store spillere på markedet. Tidligere sidste år købte HP it-servicevirksomheden EDS for et beløb på knap 70 milliarder kroner. I en rapport fra CBS, fastslår forskere, at Danmark har et urealiseret eksporteventyr i form af it-services.

Ingen umiddelbar betydning for Danmark

Selv om Xerox har betalt mange penge for ACS, er det ikke fordi, at det umiddelbart får nogen betydning for de danske Xerox-kunder.

"Vi håber selvfølgelig, at vi i Danmark kan trække på ACS' kompetencer. Men umiddelbart får det ingen betydning. Dog synes jeg, at det er et interessant signal, som vi sender. Det er meget få virksomheder, der står i den gunstige likviditetssituation som Xerox gør," siger Steen Graugaard Larsen, administrerende direktør i Xerox Danmark.

Kvinde i spidsen for opkøb

Xerox fik ny kvindelig topchef i maj 2009. Virksomheden, som den nye administrerende direktør, Ursula Burns, overtager, har over 90 procent af sin omsætning fra outsourcing og styring af administrative opgaver for andre virksomheder.

Hos ACS ser ledelsen store muligheder i samarbejdet.

"For at ACS kan ekspandere globalt har vi brug for en partner med stor brand styrke. Xerox tilbyder det og bringer vores forretning skridtet videre," fortæller Lynn Blodgett, administrerende direktør for ACS, til Wall Street Journal.

Men det er egentligt interessant, at Xerox overtager ACS, og at opkøbet ikke sker med modsat fortegn. For mens ACS har over 74.000 ansatte, har Xerox blot 54.000 ansatte.

Dermed markerer Xerox, at selskabet har gennemgået en rivende udvikling siden den tidligere topchef i firmaet, Anne Mulcahy overtog styringen i 2001, hvor Xerox var tæt på at gå konkurs.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland