Google vil sælge e-bøger til bærbar og mobil

Pas på, Amazon! Google vil til at sælge e-bøger, der kan læses på flere forskellige enheder.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I slutningen af sidste uge fortalte internetkæmpen, at den vil lancere en online e-bogshandel under navnet Google Editions, hvor brugerne kan købe digitale bøger, der kan læses ved hjælp af en lang række gadgets, blandt andet e-boglæsere, bærbare computere og mobiltelefoner, skriver Associated Press.

Efter planen skal butikken åbne til næste år.

Google, som ikke ville kommentere spørgsmålet, lancerede nyheden torsdag morgen under bogmessen i Frankfurt.

Tyske medier fortæller, at Google som udgangspunkt planlægger at tilbyde en halv million e-bøger.

"Med sin indtrædelse på det marked, tager Google konkurrencen om e-bøgerne op på et helt nyt niveau," siger Dan Olds, som er analytiker hos Gabriel Consulting Group.

"Markedslederen, Amazon, har opbygget sin position ved hjælp af den lukkede enhed, Kindle, som udelukkende kan bruges til at læse og købe e-bøger med. Det bliver interessant at se, hvordan den vil klare sig i kampen mod Googles strategi om at tilbyde e-bøger over internettet til alle typer enheder. Det giver allerede fra starten Google et meget større marked, end Amazon hidtil har opbygget."

Det betyder ifølge Dan Olds, at Googles e-bogs-forretning kan komme til at vokse meget hurtigt afhængigt af, hvor godt tilrettelagt selve købsprocessen bliver.

"Det er nemt at se, hvorfor forhandlerne vil elske Googles platform - i hvert fald de forhandlere, der tror på, at e-bøger vil komme til at overtage en stor del af markedet," siger Dan Olds.

"Men Google vil også skulle overtale forlagene til at hoppe med på vognen. Der er en grænse for, hvor længe man kan nøjes med at sælge bøger, der er i åndeligt fælleseje. I længden bliver folk trætte at læse Pilgrimsrejsen om og om igen."

Bogbranchen har været hård ved Google i den seneste tid.

Google har forsøgt at samle et digitalt bibliotek, men mange forfattere og forlag mener, at virksomhedens anstrengelser er sket på bekostning af hensynet til privacy. Forfatterne og forlagene har desuden indvendinger både i forhold til det økonomiske aspekt og copyright-lovgivningen.

Så sent som i sidste måned indgav flere end 25 forfattere og forlag en indsigelse mod det foreslåede forlig, der vil tillade Google at digitalisere og sælge millioner af bøger, med det argument at aftalen ignorerer vigtige privacy-rettigheder for både læsere og skribenter.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest