Google vil sælge e-bøger til bærbar og mobil

Pas på, Amazon! Google vil til at sælge e-bøger, der kan læses på flere forskellige enheder.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I slutningen af sidste uge fortalte internetkæmpen, at den vil lancere en online e-bogshandel under navnet Google Editions, hvor brugerne kan købe digitale bøger, der kan læses ved hjælp af en lang række gadgets, blandt andet e-boglæsere, bærbare computere og mobiltelefoner, skriver Associated Press.

Efter planen skal butikken åbne til næste år.

Google, som ikke ville kommentere spørgsmålet, lancerede nyheden torsdag morgen under bogmessen i Frankfurt.

Tyske medier fortæller, at Google som udgangspunkt planlægger at tilbyde en halv million e-bøger.

"Med sin indtrædelse på det marked, tager Google konkurrencen om e-bøgerne op på et helt nyt niveau," siger Dan Olds, som er analytiker hos Gabriel Consulting Group.

"Markedslederen, Amazon, har opbygget sin position ved hjælp af den lukkede enhed, Kindle, som udelukkende kan bruges til at læse og købe e-bøger med. Det bliver interessant at se, hvordan den vil klare sig i kampen mod Googles strategi om at tilbyde e-bøger over internettet til alle typer enheder. Det giver allerede fra starten Google et meget større marked, end Amazon hidtil har opbygget."

Det betyder ifølge Dan Olds, at Googles e-bogs-forretning kan komme til at vokse meget hurtigt afhængigt af, hvor godt tilrettelagt selve købsprocessen bliver.

"Det er nemt at se, hvorfor forhandlerne vil elske Googles platform - i hvert fald de forhandlere, der tror på, at e-bøger vil komme til at overtage en stor del af markedet," siger Dan Olds.

"Men Google vil også skulle overtale forlagene til at hoppe med på vognen. Der er en grænse for, hvor længe man kan nøjes med at sælge bøger, der er i åndeligt fælleseje. I længden bliver folk trætte at læse Pilgrimsrejsen om og om igen."

Bogbranchen har været hård ved Google i den seneste tid.

Google har forsøgt at samle et digitalt bibliotek, men mange forfattere og forlag mener, at virksomhedens anstrengelser er sket på bekostning af hensynet til privacy. Forfatterne og forlagene har desuden indvendinger både i forhold til det økonomiske aspekt og copyright-lovgivningen.

Så sent som i sidste måned indgav flere end 25 forfattere og forlag en indsigelse mod det foreslåede forlig, der vil tillade Google at digitalisere og sælge millioner af bøger, med det argument at aftalen ignorerer vigtige privacy-rettigheder for både læsere og skribenter.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    Digitaliseringen skaber muligheder – og sårbarheder. Beredskab er løsningen.

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Klampenborg

    Årets CISO 2025

    Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

    Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Jannie Rossell Holst som medarbejder i Product Sales ved afd. Aarhus. Hun kommer fra en stilling som medarbejder i Licensteamet hos Atea. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job