Danmark får engelsksproget videnbank om grøn it

Klima-it: IT-Branchen lancerer online videnbank på engelsk, så hele verden kan følge de danske ambitioner om at være et grønt laboratorium for udvikling af nye klimateknologier.

Artikel top billede


Danmark skal ligge forrest i den grønne økonomi og være et grønt klimalaboratorium for udvikling af nye klimateknologier.

Det sagde statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) i sin tale, da han åbnede Folketingets arbejdsår i begyndelsen af måneden.

Den udmelding falder fint i hak med it-interesseorganisationen IT-Branchens lancering af sin videnbank om grøn it i en engelsksproget udgave.

IT-Branchens grønne videnbank indeholder 40 gode, danske eksempler på virksomheder og institutioner, der reducerer deres energiforbrug ved at bruge it.

De klimaforbedrende gevinster høstes især inden for transport, energistyring af bygninger, bedre datahåndtering og nye arbejds- og mødeformer.

"It har et for mange ukendt potentiale til at gøre vores verden grønnere. It anvender selv cirka to procent af verdens energi, men kan spare mindst fem gange så meget. Derfor er it fremtidens klimahelt, ikke skurk," mener Keld Jersild Olsen, administrerende direktør i HP Danmark og formand for IT-Branchens kampagne for grøn it.

Brugen af grøn fordoblet

Videnbankens danske version hedder www.groenit.dk, mens videnbankens nye engelske filial hedder www.greenitdenmark.com.

IT-Branchen konstaterer, at brugen af grøn it i Danmark er steget markant, siden foreningen startede sin grønne it-kampagnen i 2008. De seneste tal viser, at antallet af kunder i offentlig og privat sektor, der kombinerer it-indkøb med energihensyn, er tæt på en fordobling siden 2008.

Verden er kun lige begyndt at gå ud af den vej, der hedder energibesparelser gennem grøn teknologi, mener Keld Jersild Olsen, som ser frem til FN's store klimatopmøde, som han forventer baner vej for eksport af danske klima-it-løsninger.

"Grøn it vil være på agendaen under COP15, men i allerhøjeste grad også efter. Med den nye engelsksprogede videnbank vil vi gerne fortælle hele verden om de bedste danske løsninger," siger Keld Jersild Olsen.

Klimatopmødet COP15 finder sted 7. til 18. december i Bella Center i København.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Banedanmark

    Software Asset Manager

    Københavnsområdet

    Jet Time A/S

    Dataanalytiker (Data Analyst)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter ved Varde Kaserne

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS