Danske Telecom under konkursbehandling

Danske Telecom er taget under konkursbehandling efter fire år i træk med store millionunderskud. ELRO har allerede købt aktiverne ud af konkursboet.

Artikel top billede

Illustration: Ahmad Hamoudah / iStockphoto

Danske Telecom A/S, der har kørt med dundrende underskud de sidste år, er i Sø - og Handelsretten taget under konkursbehandling.

Advokat Ole Borch fra Bech-Bruun er udpeget som kurator.

Begæringen blev modtaget i slutningen af sidste måned, og retten har den 12. i denne måned taget selskabet under konkursbehandling.

Allerede nu har kurator indgået aftale med selskabet ELRO, der overtager aktiverne, de 10.000 kunder og medarbejderne i Danske Telecom.

Blodrøde tal

Danske Telecom, der også er kendt under navnet Clearwire, udruller trådløst bredbånd baseret på WiMAX. Selskabet har siden 2004 kæmpet med blodrøde tal.

Henholdsvis 38, 37, 50, 33 og 23 millioner kroner. Sådan lyder de konkrete underskudstal fra 2004 og frem til 2008 i selskabet.

Omsætningen har ligget på lidt over 40 millioner kroner de sidste par år.

Mens det samlede underskud siden 2004 beløber sig til 181 millioner kroner.

Faktisk tabte selskabet 4.500 kroner per kunde i 2006.

Dengang sagde den administrerende direktør Peter Jerry Sørensen i Danske Telecom:

"Det er aldrig tilfredsstillende at tabe penge. Men i telebranchen er det sådan, at det er dyrt at opbygge en infrastruktur, som der endnu ikke er kunder på."

Konklusionen hos ledelsen var dog, at resultatet i 2006 var "mindre tilfredsstillende".

Til gengæld stod der i regnskabet sidste år, at underskuddet på 38 millioner kroner var "tilfredsstillende".

Men nu er selskabet altså under konkursbehandling.

Danske Telecom A/S har ifølge 2008-regnskabet 47 ansatte.

Skyline overtager aktiviteter

Som nævnt bliver det ELRO, som står bag udrulningen af SkyLines trådløse bredbånd og telefoni i Danmark, der overtager aktiverne i Danske Telecom.

"Vi har købt aktiverne ud af konkursboet i sidste uge, hvor vi blandt andre gav et bud til kurator," siger administrerende direktør Henry Lei Jacobsen fra SkyLine.

I handlen indgår også 10.000 kunder og en erhvervsdel, oplyser direktøren.

Men kan I få en god forretning ud af det, når Danske Telecom har haft underskud siden 2004?

"Ja, det tror jeg, vi kan. Vi har ikke overtaget den gæld, som er oppearbejdet i selskabet," siger han.

Henry Lei Jacobsen oplyser, at de medarbejdere, der var ansat ved overtagelsen i sidste uge, følger med over i ELRO.

Prisen for aktiverne oplyses ikke.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S