Sun fyrer 3.000 mens Oracle venter på godkendelse

Sun mister en halv milliard kroner om måneden og fyrer 3.000 medarbejdere som konsekvens af det stadig ikke godkendte opkøb.

Artikel top billede

Allerede i september oplyste Oracles topchef, Larry Ellison, at Sun mister en halv milliard om måneden, så fyringerne kommer ikke som den store overraskelse. Foto: Oracle (Foto: Oracle)

Computerworld News Service: Sun Microsystems fyrer 3.000 medarbejdere i løbet af de næste 12 måneder, mens Oracle stadig venter på godkendelse fra EU af virksomhedens opkøb af Sun.

Sun mister knap en halv milliard kroner om måneden i ventetiden, oplyste Oracles koncernchef, Larry Ellison, i sidste måned. Så fyringerne kommer ikke som nogen stor overraskelse.

Sun skriver tirsdag i dokumenter til de amerikanske myndigheder, at virksomheden foretager nedskæringerne "i lyset af forsinkelsen med at gennemføre opkøbet". Derudover vil denne beslutning "afstemme virksomhedens ressourcer bedre med dens strategiske forretningsmål."

Fyringerne vil koste Sun mellem 373 og 622 millioner kroner, der hovedsagligt vil gå til fratrædelses-godtgørelser. Sun forventer at pådrage sig de fleste af disse udgifter i andet og tredje kvartal af virksomhedens regnskabsår, hvilket betyder resten af 2009 og de første tre måneder af næste år.

Det var alligevel en sandsynlig konsekvens af fusionen, at der ville ske fyringer. Tony Sacconaghi, som er teknologi-analytiker hos Sanford C. Bernstein & Co., vurderer, at Oracle skærer op til 10.000 job i forbindelse med fusionen.

Sun offentliggjorde allerede sidste november planer om at skære mellem 5.000 og 6.000 job for at forbedre sin finansielle position. Fyringerne, der blev offentliggjort tirsdag, udgør omtrent 10 procent af Suns samlede arbejdsstyrke og sker ifølge en talskvinde fra Sun i tillæg til tidligere nedskæringer.

Det amerikanske justitsministerium godkendte i august Oracles opkøb af Sun for 7,4 milliarder dollars, hvilket i dagens kurs svarer til 36,8 milliarder kroner, men Europa-Kommissionen er påbegyndt en undersøgelse, der kan vare indtil januar. EU er angiveligt bekymret for hvilken konsekvens Oracles ejerskab af Suns MySQL-database vil få for markedet for open source-software.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S