Markedet for DRAM flyder igen

Salgstallene for DRAM viser ifølge analysefirmaet iSuppli, at markedet er ved at komme sig.

Artikel top billede

Computerworld News Service: DRAM-branchen har i andet og tredje kvartal offentliggjort den stærkeste sekventielle vækst i omsætning og prissætning i mere end fem år, siger analysefirmaet iSuppli. De rekordhøje salgstal indikerer, at markedet reelt er i bedring, en tendens der sandsynligvis vil fortsætte i det kommende år.

Den globale omsætning i markedet for DRAM - dynamic random access memory - er i tredje kvartal steget med 35 procent i forhold til andet kvartal, viser de foreløbige beregninger fra iSuppli. I andet kvartal steg den med 34 procent.

"Regnskaberne fra tredje kvartal fra nogle af de store leverandører viser, at bedringen i DRAM-branchen ikke blot er en luftspejling," siger Mike Howard, som er DRAM-analytiker hos iSuppli.

"Den fortsatte stigning i priserne udgør endnu en indikator for, at DRAM-markedet er ved at komme sig efter en lang, smertefuld nedgangsperiode."

De to sidste kvartaler sætter ifølge iSuppli en stopper for, hvad der siden tredjekvartal sidste år har været tre kvartaler i træk med tab af omsætning.

I tredje og fjerde kvartal 2008 faldt omsætningen for DRAM med en procent og styrtdykkede så i fjerde kvartal med 38 procent. I første kvartal i år faldt omsætningen med 19 procent.

Samtidig er den gennemsnitlige salgspris for DRAM steget med 21 procent i tredje kvartal i år efter en stigning på 19 procent i andet kvartal.

Til sammenligning faldt prisen med 10 procent i første kvartal 2009. Med andet kvartal i år begyndte den første sekventielle stigning i DRAM-priserne, siden fjerde kvartal 2006.

Det globale marked for DRAM har været nedadgående på årlig basis siden 2007. Omsætningen faldt 7,5 procent i 2007 og 25,1 procent i 2008. På trods af den stærke bedring i andet og tredje kvartal i år, betyder de ekstremt svage forhold i første kvartal, at omsætningen for det globale DRAM-marked foreløbigt vurderes af iSuppli til at falde 12,9 procent i 2009.

"Samsung opnåede overskud i tredje kvartal, mens Microns regnskaber indikerer, at virksomheden er på vej tilbage mod dybet. Salgsresultaterne fra de taiwanske DRAM-virksomheder er positive for DRAM," siger Mike Howard.

De fem taiwanske DRAM-leverandører - Inotera, Nanya, Powerchip, ProMOS og Windbond - har tilsammen haft en omsætningsstigning på 15 procent per måned i de sidste tre måneder, siger Howard. iSuppli forventer, at udbudet i markedet vil forblive nogenlunde konsistent i fjerde kvartal. Efterspørgslen på DRAM forventes at stige i 2010 i takt med den generelle globale økonomiske bedring.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S