Svensk politi på bar bund efter DDoS-angreb

Omkring 40 websider hos politiet og svenske medier har været udsat for et DDoS-angreb.

Artikel top billede

Svenske websider var torsdag i sidste uge udsat for to DDoS-angreb (Distributed Denial of Service), hvor der sendes så massive mængder forespørgsler til websiderne, at der enten opstår lange svartider eller skabes egentlige nedbrud.

Blandt de 40 websider var flere af politiets sider samt en række medie-sider. Ifølge den engelsk-sprogede nyhedsside The Local var medie-siderne alle hostede hos firmaet Basefarm, og angrebet var specielt rettet mod virksomheden Adeprimo, der blandt andet udvikler løsninger til web-tv og mobile løsninger.

Flere af kunderne hos Adeprimo blev også ramt af angrebet, heriblandt Göteborg-Posten, der var nede fra de tidlige morgentimer og frem til frokost.

Senere torsdag ramte et angreb det svenske politis websider, der var nede i et par timer ud på eftermiddagen ifølge The Local. Politiet regner med, at de to angreb var startet af de samme bagmænd.

"Mængden af traffik var præcis den samme i begge angreb, og vi oplevede også trafik fra USA. Men sabotørerne kan være hvor som helst i verden," udtaler Ann-Marie Alverås, der leder websikkerheds-divisionen hos politiet.

Er vi rustet til cyberkrig?

Det er dog også stort set det eneste politiet ved på nuværende tidspunkt, så sandsynligheden for, at man finder frem til de skyldige ser ikke for god ud i øjeblikket.

Hosting-firmaet Basefarm har lagt en pressemeddelelse ud om forløbet, som du kan læse her.

Tidligere på sommeren var USA og Sydkorea under massive DDoS-angreb.

Ved at sende massive mængder forespørgsler i retning af diverse stats-hjemmesider havde bagmændene blandt andet held til skabe nedbrud hos det amerikanske finansministerium, Secret Service, Det Hvide Hus, forsvarsministeriet, New York Stock Exchange og Nasdaq. Lignende nedbrud så man i Sydkorea.

En amerikansk rapport konkluderede for nylig, at selvom konsekvenserne af disse angreb var begrænsede, så kan egentlige cyberkrige sagtens opstå i fremtiden - og hvis det sker, er myndighederne ikke specielt godt rustet til at forsvare sig.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Routing & Switching

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S