Analytikere: TDC har gjort en god handel

Med dagens køb har TDC sikret sig imod fremtidig konkurrence på det faste net i hovedstaden og Nordsjælland.

Artikel top billede

"Elimineringen af DONG har stor betydning for TDC's forestående børsnotering, for dermed får de elimineret en af de risikofaktorer, der er i forhold til TDC i det her marked," siger taleanalytiker John Strand fra Strand Consult.

Her til morgen meddelte TDC, at teleselskabet køber DONG's fiberforretning for 325 millioner kroner kontant, mens det kan blive til 100 millioner kroner mere, hvis resultaterne i forretningen flasker sig.

Energiselskabet DONG havde udbygget et fibernet i hovedstaden og Nordsjælland, og ifølge de oprindelige planer skulle det omfatte en halv million af landets 2,5 millioner danske husstande.

Aktieanalytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Markets er ikke i tvivl om, hvorfor TDC nu køber fibernettet af energiselskabet.

"TDC gør det for at få taget sin største trussel ud af markedet," siger Poul Ernst Jessen.

Han betegner dagens køb som et godt køb for TDC, der får sat sig tungt på det nordøstlige Sjælland, samtidig med der forsvinder en aktør fra markedet.

"De vil opnå, at DONG ikke bygger sit fibernet ud. En tredjedel af alle danske husstande ligger i København og Nordsjælland, og det er nok ikke de mindst købedygtige," siger Poul Ernst Jessen.

TDC sender et signal

Teleanalytiker John Strand fra Strand Consult er også overbevist om, at TDC i dag har gjort et godt køb. Ikke mindst, fordi det stiller TDC bedre inden en kommende relancering på børsen.

"Elimineringen af DONG har stor betydning for TDC's forestående børsnotering, for dermed får de elimineret en af de risikofaktorer, der er i forhold til TDC i det her marked," siger John Strand.

Samtidig mener han, at TDC får sendt et klart signal til de andre fiberselskaber om, at teleselskabet er klar til kamp, men nu er der to modstandere færre efter MidtVest Bredbånds konkurs samt DONG's exit fra markedet.

"TDC får et godt net i et attraktivt område til nogle rigtig små penge. DONG har brugt op mod to milliarder kroner i den her fiberinvestering, og når man så køber den for omkring 400 millioner kroner, og 300 af dem skal lægges nu, så er det jo købt på ophørsudsalg," fortæller John Strand.

Analytikeren har igennem længere tid været meget kritisk over for de investeringer, som elselskaberne har foretaget i fiberkabler. Han mener, at deres forretningsmodeller halter i et bredbåndsmarked, hvor konkurrencen er stadig stigende.

Strand: Fiber er ikke mere værd
Dagens pris på 325 millioner kroner kontant og eventuelt 100 millioner kroner senere er ifølge ham et reelt udtryk for, hvad et fibernet i intens konkurrence er værd.

"Det har været offentlig kendt, at DONG's fibernet har været til salg, og alle har kunnet byde ind på det, men det beviser bare, hvad fiber er værd, når det er gravet ned i jorden, og sådan er det," siger analytikeren.

Ifølge Computerworlds oplysninger skulle Telenor også have været i forhandlinger med DONG om køb af fibernettet.

DONG var det elselskab, der havde den mest omfattende plan for udbygning af et fibernet i Danmark. Selskabet ville nå ud til 500.000 husstande, hvilket var en fjerdedel af den samlede fiberinfrastruktur, som elselskaberne ville bygge.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank