Nu kommer Googles egen telefon: Nexus One

Google er på trapperne med sin helt egen mobil-telefon, der skal sælges uden om tele-selskaberne direkte til forbrugerne. Navnet er Nexus One.

Artikel top billede

Google er på vej med sin egen telefon, som selskabet vil begynde at sælge direkte til forbrugerne til næste år - måske allerede i januar.

Telefonen får navnet Nexus One, der måske er en reference til science fiction-klassikeren Blade Runner, og er blevet udviklet af Googles egne folk.

Som udgangspunkt vil telefonen blive solgt til forbrugerne uden om et tele-selskab, som det ellers har været kutyme.

For tiden er Google-medarbejdere angiveligt i fuld gang med at teste en prototype af Google-telefonen.

HTC-hardware

Nexus One er baseret på hardware fra mobil-producenten HTC. Ifølge teknologi-sitet TechCrunchs oplysninger vil Google-telefonen blive baseret på den lynende hurtige Snapdragon-processor, have en berørings-følsom OLED-skærm og være tyndere end en iPhone.

Det forventes, at Nexus One vil blive baseret på GSM-teknologien.

Nexus One kommer i kølvandet på den veritable bølge af mobiltelefoner, der er dukket op med Google-styresystemet Android som drivende motor.

Det kommer til at betyde, at selskabet med Nexus One vil kaste sig ud i hovedkulds konkurrence med selskaber, der baserer dele af deres forretning på Android, som Google altså også står bag.

Det kan komme til at betyde, at store producenter som Samsung og Motorola - der står bag Android-baserede Cliq - vil kigge sig om efter nye muligheder.

Det kan ikke mindst komme til at ske, hvis Google - som rygtet vil vide - planlægger at bygge Nexus One på en mere avanceret version af Android end den, som mobil-producenterne har adgang til.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S