Gartner forudser boom i open source-BI

Tema:En femdobling af brugen af open source-baserede BI-værktøjer frem til 2012. Sådan kommer BI-markedet ifølge Gartner til at se ud.

Artikel top billede

Engang var open source-baserede business intelligence-værktøjer for virksomheder med begrænsede økonomiske ressourcer. I dag er de åbne værktøjer ved at være mainstream og bruges af alle.

Sådan skriver analysehuset Gartner i en ny rapport om udviklingen af open source-baseret business inteligence (BI). Open source-BI er ganske vist stadig sjældent set som BI-standard i en hel organisation, men det vil ændre sig.

Frem til 2012 vil brugen af open source-BI være fem gange større end brugen i dag, mener Gartner uden dog at sætte nøjagtige tal på den aktuelle udbredelse.

Gartner-analytikerne vurderer, at selvom funktionaliteten i de åbne BI-værktøjer stadig ikke er helt på højde med de store kommercielle platforme, vil udbredelsen øges solidt over de kommende år.

"Open source-BI har været i en interessant udvikling gennem de seneste par år. Stort set ingen virksomheder interesserede sig for open source-BI før 2004, men dette undermarked af BI-værktøjer har udviklet sig flot og har haft konstant vækst lige siden," beretter Andreas Bitterer, research vice president hos Gartner.

De store erkender truslen

Den påstand bygger han på det forhold, at der de seneste år er kommet større og større kontrakter på bordet, der involverer open source-BI.

Det er dog stadig overvejende mindre og mellemstore virksomheder og organisationer inden for fremstillingsindustrien og sundhedsbranchen samt offentlige myndigheder, der benytter de licensfrie applikationer.

Den trafik er ikke gået hen over hovedet på de store kommercielle BI-udviklere, siger Andreas Bitterer.

"Open source-BI er af de store BI-udviklere ofte ikke blevet opfattet som en seriøs trussel, men nu er de begyndt at tage udfordringen op med lavpris-konkurrenterne," siger Gartner-analytikeren.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura