Gartner forudser boom i open source-BI

Tema:En femdobling af brugen af open source-baserede BI-værktøjer frem til 2012. Sådan kommer BI-markedet ifølge Gartner til at se ud.

Artikel top billede

Engang var open source-baserede business intelligence-værktøjer for virksomheder med begrænsede økonomiske ressourcer. I dag er de åbne værktøjer ved at være mainstream og bruges af alle.

Sådan skriver analysehuset Gartner i en ny rapport om udviklingen af open source-baseret business inteligence (BI). Open source-BI er ganske vist stadig sjældent set som BI-standard i en hel organisation, men det vil ændre sig.

Frem til 2012 vil brugen af open source-BI være fem gange større end brugen i dag, mener Gartner uden dog at sætte nøjagtige tal på den aktuelle udbredelse.

Gartner-analytikerne vurderer, at selvom funktionaliteten i de åbne BI-værktøjer stadig ikke er helt på højde med de store kommercielle platforme, vil udbredelsen øges solidt over de kommende år.

"Open source-BI har været i en interessant udvikling gennem de seneste par år. Stort set ingen virksomheder interesserede sig for open source-BI før 2004, men dette undermarked af BI-værktøjer har udviklet sig flot og har haft konstant vækst lige siden," beretter Andreas Bitterer, research vice president hos Gartner.

De store erkender truslen

Den påstand bygger han på det forhold, at der de seneste år er kommet større og større kontrakter på bordet, der involverer open source-BI.

Det er dog stadig overvejende mindre og mellemstore virksomheder og organisationer inden for fremstillingsindustrien og sundhedsbranchen samt offentlige myndigheder, der benytter de licensfrie applikationer.

Den trafik er ikke gået hen over hovedet på de store kommercielle BI-udviklere, siger Andreas Bitterer.

"Open source-BI er af de store BI-udviklere ofte ikke blevet opfattet som en seriøs trussel, men nu er de begyndt at tage udfordringen op med lavpris-konkurrenterne," siger Gartner-analytikeren.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job