Her kan du få fingre i millioner af støttekroner

Næste år bliver det muligt at få fingrene i millioner af støttekroner til it-forskning.

Artikel top billede

Dansk it-forskning får næste år mulighed for at søge støtte fra en pulje på i alt 85 millioner kroner.

85 millioner kroner.

Så meget har Det Strategiske Forskningsråd fordelt til dansk it-forskning i 2010 under overskriften "Intelligente samfundsløsninger."

Selvom pengene er rettet til it-forskning fortrinsvist i universitetsregi, lægger Birthe Schouby, chefkonsulent i Det Strategiske Forskningsråd, vægt på, at it-branchens virksomheder også kan have meget vinde ved at deltage som partnere.

"Vi ser utrolig gerne, at it-branchen er med i projekterne. Forskning er ikke sådan noget, der foregår fem år bag lukkede døre. Det foregår undervejs, og it-branchen kan ved at deltage være med til at påvirke udviklingen eller bruge resultaterne undervejs," siger hun.

It-forskere og it-branche i partnerskab

Det er især ønsket om at styrke netop den tværfaglige forskning mellem forskningsinstitutioner og det private erhvervsliv, der ligger bag tildelingen af de mange øremærkede penge.

Tanken er, at it-forskere omkring på landets universiteter kan gå sammen med for eksempel it-branchens virksomheder om konkret, problem-orienteret it-forskning.

"Vi ser utroligt gerne, at den offentlige sektor eller det private indgår som aktive partnere i de forskningsprojekter, vi sætter i gang," siger Birthe Schouby.

Hun mener, det kommer it-branchen til gode, at it-forskningen nu får et økonomisk rygstød i millionklassen.

"It-forskningen er ansvarlig for at sikre, at der er stærke forskningsmiljøer, der uddanner kandidater og forskere, som it-branchen kan bruge. At vi har en god it-forskning, som bevæger sig inden for områder, som erhvervslivet finder interessant, er åbenlyst vigtig," forklarer Birthe Schouby.

Det får it-branchen ud af det

Hun fremhæver især, at it-branchen med sin finger på pulsen kan være med til at give vigtig input til de it-forskere, der sidder på landets universiteter.

"Det handler om at lave fokuseret it-forskning på områder, hvor man samtidig er med til at skabe nye samfundsløsninger. Det kan i vid udstrækning handle om den offentlige sektor, men også om den private, da de jo er leverandør til mange af de her løsninger. Så vi håber, at de kan være med til at sætte deres fingeraftryk på, hvad der skal forskes i, så forskerne ikke sidder i et elfenbenstårn," siger hun.

Hun slår dog fast, at pengene ikke fungerer som en venturefond, der skyder penge i små virksomheder.

Pengene er øremærket til strategisk it-forskning.

"Det er ikke et produktudviklingsprogram. Vi giver ikke til rene erhvervsprojekter. Vi giver til projekter, der gennemføres i et samspil mellem offentlig forskning og private virksomheder," siger hun.

Derimod kan det private erhvervsliv få en vigtig indgang til forskningsmiljøet ved at være med som partner, påpeger hun.

"Ved at deltage i programmerne får de en direkte vej til universiteterne og de er med til at præge den vej, universiteternes forskning går," siger hun.

Læs mere om Det strategiske forskningsråd og de øremærkede it-penge.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S