Investeringerne går til datakonsolidering og ROI

Rapport fra TheInfoPro viser, at 45 procent af Fortune 1000-virksomhederne vil øge deres investeringer i storage i år.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En rapport fra analysefirmaet TheInfoPro viser, at de it-budgetansvarlige i virksomhederne rundt omkring i USA og Europa fokuserer på at købe teknologi, der kan optimere de systemer, de bruger i forvejen.

Eksempelvis konkluderer rapporten, at de undersøgte virksomheder investerer væsentligt i såkaldt thin provisioning, der allokerer storage-kapacitet efter behov, samt i data-dedublikering, der eliminerer dubletter af filer eller blokke af data enten i det primære storage-lag eller under backup-processen.

På den anden side konkluderer [url=http://www.brainshark.com/brainshark/vu/GuestBook.asp?referer=vu&pi=748518063&sid=59152954&sky=AF1519589256461C97A6046A0C317648&uid=0]rapporten fra TheInfoPro]/url] (gratis tilmelding påkrævet), at kun få virksomheder udruller nye forretningsapplikationer, hvilket ellers i sidste ende kunne føre til indkøb af ny storage-udstyr.

"De store investeringsforøgelser kommer ikke igen, før indkøb af ny forrretningssoftware igen skaber massiv efterspørgsel på storage," forklarer Rob Stevenson, der er managing director of storage research hos TheInfoPro.

"I mellemtiden vil man fokusere på produktivitetsforbedringer og justeringer af hardware-beholdningen for at forberede sig på kravene fra virtualisering og cloud-understøttelse."

Vil investere i storage

Undersøgelsen fra TheInfoPro er baseret på interview af beslutningstagere i forhold til storage-indkøb i Nordamerika og Europa.

Rapporten afslører, at 45 procent af respondenterne fra Fortune 1000 svarer, at de planlægger at øge deres investeringer i storage i de kommende måneder, mens 29 procent stadig forventer større budgetnedskæringer.

41 procent af de mellemstore virksomheder planlægger at øge investeringerne i storage i år, mens 25 procent her forventer yderligere budgetnedskæringer.

Blandt de øverste teknologier i TheInfoPros såkaldte "Heat Indexes," eller hot-lister, som identificerer early adoption-tendenser for både Fortune 1000 og mellemstore virksomheder, finder man: E-mail-arkivering, information lifecycle management- og storage resource management-systemer, fortæller Ken Male, der er vicebestyrelsesformand hos TheInfoPro.

Teknologisk deja-vu

Den gennemsnitlige Fortune 1000-virksomhed har i dag omkring 1,2 petabyte diskbaseret data-storage-kapacitet, så hvad som helst, der kan hjælpe til at administrere denne flodbølge af data eller trimme unødvendigt data fra, er eftertragtet, tilføjer Male.

"Disse teknologier ligger tungt på sinde, fordi budgetterne er så stramme for tiden," siger Male. "Der er lidt deja-vu over det. Dette er teknologier, som folk var interesserede i for nogle år siden, og som nu bliver populære igen, fordi de hjælper til at udsætte yderligere it-indkøb. Vi ser små investeringer i ting, der giver et hurtigt investeringsafkast."

Undersøgelsen fra TheInfoPro viser, at it-cheferne er interesserede i solid state-drev, men konkluderer, at salget endnu ikke for alvor tager fart i år.

Kun 50 procent af Fortune 1000-virksomheder har ifølge Male på nuværende tidspunkt øremærket SSD-teknologi i deres fremtidige investeringsplaner.

"Interessen er der, men det ligger ikke øverst i bunken, selvom markedet gerne vil have det til at se sådan ud," siger han.

Opgraderinger kræver flere gigabit

Rapporten afslører dog en tendens til adoption af automatiseret data-tiering og automatiseret data-provisionering samt af teknologi til at administrere backup af et komplet datacenters virtuelle servermiljø fra en enkelt arbejdsstation.

For at drage fuld fordel af denne tendens har EMC udrullet sin "fully automated storage tiering"- eller FAST-teknologi på tværs af virksomhedens Symmetrix-, Clariion- og Celerra-produktlinjer af storage arrays, mens IBM har introduceret tilføjelser til sit XIV grid storage-system samt automatiseret tiering.

"Hitachi Data Systems arbejder også på en teknologi til automatiseret tiering," siger Male.

Et andet hot område for kommende investeringer er Fibre Channel, der kører otte gigabit per sekund, samt virtuel server-datastyring, som efterlader udrulningen af Fibre Channel over Ethernet (FCoE) i støvet, viser undersøgelsen fra TheInfoPro.

Male påpeger, at dataoverførsels-protokoller, der kombinerer LAN og SAN-trafik (storage area network) såsom FCoE- og iSCSI-protokollerne, vinder frem, men at de ikke vil få et væsentligt fodfæste i markedet før sidst i 2011.

"Vi oplever, at IP-SAN (såsom iSCSI, red.) og NAS (network-attached storage, red.) får mere opmærksomhed som storage til virtuelle servere," oplyser han.

Male mener, at inden for de næste 18 måneder eller deromkring vil it-beslutningstagerne vælge mellem fortsat at benytte Fibre Channel med fire gigabit per sekund eller at gå over til Fibre Channel med otte gigabit per sekund.

"Folk er lige nu meget komfortable med Fibre Channel på fire gigabit per sekund," siger han. "De vil gå over til otte gigabit, når de begynder at foretage opgraderinger."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

Københavnsområdet

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job