ComX får ny bestyrelse efter boliginvestors kollaps

Fiberselskabet ComX siger farvel til bestyrelsesformand Jesper Henrik Jørgensen, der er gået konkurs.

Artikel top billede

Erik G. Hansen overtager formandsstolen i ComX' bestyrelse. Foto: Wynand van Niekerk.

Læs også: Finn Helmer sletter ComX-gæld på over 100 millioner

To nye navne indtræder i fiberselskabet ComX' bestyrelse, efter at medejer og bestyrelsesformand Jesper Henrik Jørgensen er gået konkurs.

Ejendomsinvestoren Jesper Henrik Jørgensen ejede den ene halvdel af ComX, mens stifteren af it-firmaet Giga, Finn Helmer, ejede den anden halvdel.

I dag ejer Finn Helmer stadig halvdelen, mens den anden halvdel nu er en del af et konkursbo. Det skyldes, at Jesper Henrik Jørgensens ejendomsselskab ADR gik konkurs. Derfor udtrådte investoren af ComX' bestyrelse 28. januar.

Ind i bestyrelsen træder Erik G. Hansen som ny bestyrelsesformand, mens også kuratoren i ADR-konkursboet, Pernille Bigaard, indtræder.

"Vi har med bankens opbakning lagt en ny plan for at udvikle ComX fremad," siger Erik G. Hansen.

Målet for virksomheden er ifølge Erik G. Hansen klart.

"Det er at være en stor og stærk spiller i markedet for bredbåndsydelser som telefoni, internet og tv," fortæller han.

Erfaren bestyrelsesformand

Den ny bestyrelsesformand i selskabet har erfaring fra finansverdenen, ligesom han også har en lang historik fra bestyrelser i danske virksomheder.

"Jeg må sige med det samme, at jeg ikke har forstand på bredbåndsbranchen. Min baggrund af finansiel. Jeg har finansiel baggrund som blandt andet bestyrelsesformand for Polaris Equity, men jeg har også været en hel del år i A.P. Møller-koncernen, og så har jeg siddet i en del bestyrelser de sidste 15 år," fortæller Erik G. Hansen om sig selv.

Ifølge erhvervsregisteret BiQ sidder den ny bestyrelsesformand i 17 bestyrelser, hvoraf to af dem er tilknyttet ComX; ComX Holding og ComX Networks.

Blandt andre kendte firmaer, hvor han sidder i bestyrelsen, er tyggegummiproducenten Gumlink og pensionskæmpen PFA.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

RackPeople

Teknisk Lead

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S