Folketingssite i knæ midt i ministerrokade

Folketingets hjemmeside gik kort før middag i knæ. Det skete midt i den største regeringsrokade i nyere tid.

Artikel top billede

Det er ikke kun ministre, der vælter i Folketinget i dag. Også parlamentets hjemmeside ft.dk er under pres i dag.

Kort før middag oplevede besøgende lange svartider på Folketingets hjemmeside. Det skete midt i den største regeringsrokade i nyere tid.

"Den har været lidt langsom, og så har de genstartet den. Nu kører den udmærket igen," siger Liselotte Astrup, som er it-udviklingschef hos Folketinget.

Hun forklarer, at der intet usædvanligt er i genstarten af Folketingets hjemmeside. Det sker et sted mellem en gang om ugen og hver 14. dag på grund af 'nogle monumentale fejl', vi ikke rigtigt kan finde," siger udviklingschefen.

Muligvis mange besøgende

Imidlertid vil hun ikke afvise, at hjemmesiden er blevet hårdt presset af befolkningens interesse for de nye ministeransigter.

"Jeg skal da ikke kunne udelukke, at antallet af brugere er steget markant på grund af regeringsændringen," siger hun.

Imidlertid vil det ifølge Liselotte Astrup kræve en gennemgang af overvågningsværktøjet at klarlægge, om hjemmesiden rent faktisk har været presset af mange brugere tirsdag.

It-udviklingschefen fortæller, at Folketingets hjemmeside er opdelt således, at medarbejdere og politikere ser en intern version af siden. Og her er der aldrig problemer, forklarer hun. Imidlertid holder Folketinget nu øje med den eksterne version, for at monitorere eventuelle problemer.

Liselotte Astrup fortæller, at Folketinget ikke fra stedets hotline har fået orientering fra brugere om problemer med hjemmesiden.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS