IBM raser over anklage om skattefusk

Enhedslistens beskyldninger om skatteunddragelse får Big Blue op i det røde felt. "Vi betaler selvfølgelig skat i Danmark," fnyser IBM ad beskyldningerne.

Artikel top billede

Et af verdens største it-selskaber, IBM, raser ad de oplysninger, som Enhedslistens skatteordfører, Frank Aaen, har fremført mod Big Blue og en lang række andre multinationale selskaber om skatteundragelse i Danmark trods selskabernes milliardomsætninger.

"Frank Aaen taler mod bedrevidende, og det minder om en politisk agenda frem for noget andet. Han går åbenbart efter store selskaber med skatteunddragelser, men sådan et selskab er IBM ikke," siger IBM's pressechef, Carsten Grønning, til Computerworld.

Carsten Grønning understreger, at IBM i de sidste 20 år har lagt omkring 4,5 milliarder skattekroner i Danmark.

"IBM betaler selvfølgelig skat i Danmark," raser Carsten Grønning, der mener, at det er helt uacceptabelt at inddrage IBM i den flok af selskaber, som spekulerer i skattefusk.

Overvejer modtræk mod Enhedslisten

IBM er uforstående over, at Frank Aaen blandt andet fremhæver 2008 som et år uden skattebetaling, fordi selskabet havde ekstraordinært høje poster i et år, hvor selskabet også oplevede et massivt nedbrud den 9. april og hele IT Factory-sagen, hvor IBM var godt fedtet ind i Stein Baggers leasing-karruseller.

IBM har kendt til Enhedslistens oplysninger i små to ugers tid, og svarede oprindeligt på Frank Aaens henvendelse med, at selskabet betaler skat i Danmark.

"Vi forventede med baggrund i vores svar, at IBM ikke ville blive nævnt i rapporten," fortæller Carsten Grønning om henvendelsen fra Enhedslisten.

Nu overvejer selskabet så, hvad det skal gøre mod Frank Aaens oplysninger om, at IBM ikke betaler skat i Danmark.

"Lige nu er der et forkert billede af vores gøren og laden på skatteområdet, og det bliver vi jo nødt til at forholde os til," siger Carsten Grønning og nævner blandt andet pressenævnet som en mulighed for at få lukket munden på Frank Aaen.

Det har desværre ikke været muligt for Computerworld at få en kommentar fra Hans Iakob Estrup, der er administrerende direktør hos den anden it-gigant, som Frank Aaen nævner som en skatteunddrager i sin undersøgelse.

Annonce

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

TV2

iOS-udvikler TV 2 Nyheder-appen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S