Her får du informationer fra kommunen via din mobil

Rudersdal Kommune har vundet Digitaliseringsprisen for deres MobilRude-løsning, hvor borgerne får adgang til personligt relevante informationer direkte på mobilen.

Artikel top billede

MobilRuden giver mulighed for at få adgang til relevante informationer fra kommunen på mobiltelefonen.

"Den her anerkendelse viser, at vores MobilRude-løsning er interessant langt ud over Rudersdal Kommune. Jeg tror, lignende løsninger er noget, der vil brede sig til mange andre kommuner.

Sådan siger en stolt Jette Bondo, der er områdechef for Borgerservice og Digitalisering i Rudersdal Kommune.

Rudersdal Kommune har vundet Digitaliseringsprisen i kategorien Borgerprisen for sin MobilRude-løsning.

MobilRuden giver mulighed for at få adgang til relevante informationer fra kommunen direkte på mobilen via en mobilvenlig hjemmeside med et log-in.

For eksempel kan borgeren finde oplysninger om lån og reserveringer på bibliotekerne eller informationer fra folkeskolernes ForældreIntra.

Derudover deltager syv børnehuse i kommunen i et projekt med at levere information og billeder fra børnenes hverdag i institutionen til forældrene. På den måde kan forældrene se påmindelser om, at børnene skal have varmt tøj med eller se billeder fra dagens udflugt.

MobilRude-løsningen er en udløber af projektet MinRude, hvor borgerne i kommunen kan logge ind med digital signatur og finde alle de relevante informationer, der er til dem fra kommunen. Ideen er, at borgerne kun behøver at besøge et sted på nettet, når de vil finde informationer, der vedrører dem og deres familie, eller hvis de vil i kontakt med kommunen.

"Vi tror, det er rigtig rigtig vigtigt at nå borgerne på forskellige kanaler. Derfor lancerede vi MobilRuden, som præsenterer et udvalg af de informationer, borgeren kan finde på MinRude og giver mulighed for nem kontakt med kommunen. Mobil-løsningen gør det langt mere fleksibelt at tilgå, og gør at vi kan ramme flere borgere," siger Jette Bondo

Digital signatur er en begrænsning

MobilRuden har kørt i en måned nu, og der bliver løbende tilføjet flere muligheder for informationer til løsningen. Det betyder, at borgerne vil få adgang til mere og mere på mobiltelefonen, men der er dog nogle begrænsninger i forhold til at vise alt det, man kan på en computer.

"De nuværende digitale signatur kan vi ikke lægge ned på mobilen, så de informationer, der kræver digital signatur, kan borgerne kun tilgå på deres computere. Hvis det bliver muligt at benytte den nye digitale signatur på mobilen, giver det os nogle flere muligheder," siger Jette Bondo.

Førende på digitalisering

I Rudersdal Kommune har man et stort fokus på, hvordan kommunen kan bruge digitale løsninger i kontakten med borgerne, og der passer MobilRuden godt ind i den overordnede strategi.

"Vores vision er at blive blandt de førende indenfor digital borgerservice senest i 2011, og der er det meget vigtigt, at vi kan ramme flere borgere med flere løsninger," siger Jette Bondo.

Både i udviklingen af MinRude og MobilRuden har borgerindragelse været vigtigt. Rudersdal Kommune har holdt borgerdialogforummer, hvor borgerne skulle komme med kommentarer til projekterne. På den måde finder kommunen frem til borgernes behov og sikrer sig løsninger, der er brugervenlige.

I Rudersdal Kommune ses en række fordele ved at benytte sig af digital borgerservice, og at kommunen kan nå borgerne gennem flere kanaler skulle gerne føre til, at borgerne bliver mere interesserede i at bruge de digitale muligheder.

"Ved at vise borgerne, at der er en nem adgang til personligt relevante informationer på computeren og mobiltelefonen, så vil det gøre dem generelt mere tilbøjelige til at søge den digitale vej frem for at ringe eller møde op," siger Jette Bondo og fortsætter:

"På den måde vil det også give bedre mening at udvikle flere nye digitale løsninger, hvis vi ved, at de vil blive benyttet i stor stil. Med mange forventede brugere ligger der et effektiviseringspotentiale, der kan forsvare investeringen."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job