Sådan fungerer Office på det nye Windows Phone 7

De fleste erhvervsbrugere har endnu haft meget lidt konkret at bedømme Microsofts nye smartphone-styresystem ud fra. Her kan du se, hvordan Office-delen fungerer.

Artikel top billede

Microsoft er godt i gang med et større comeback-forsøg på smartphone-markedet med Windows Phone 7 Series.

Det nye styresystem og de nye telefoner har generelt fået ros for en nytænkning af brugergrænsefladen og de mange funktioner til sociale netværk og multimedie-oplevelser.

Blandt erhvervs-brugerne har der dog været en del uvished omkring, hvordan det nye Windows Phone 7-styresystem vil håndtere de mere erhvervs-orienterede features som mail, kalender og de øvrige Office-applikationer.

I forbindelse med lanceringen af Windows Phone 7 udtalte IDC's danske teleanalytiker Brian Troelsen, at de smarte multimediefunktioner næppe kommer til at afgøre it-chefernes valg, når der skal vælges platform.

"Set fra en CIO's synsvinkel, så er det afgørende først og fremmest muligheden for kontrol og sikkerhed - det skal simpelthen bare være på plads," sagde han.

Netmediet Neowin har en interessant artikel med to YouTube-videoer, der viser, hvordan blandt andet e-mail og kalender-klienten fungerer, og der er også en præsentation af den såkaldte Office Hub, hvor man håndterer dokumenter og regneark. Se videoerne på næste side.

Presset Microsoft

Microsofts nye smartphone-styresystem er nok sidste chance, hvis selskabet skal kunne fastholde sin position på markedet.

"Man kan sige, at det her er sidste skud i bøssen, og jeg tror ikke, at der er nogen tvivl om, at Microsoft vil det her. Det bliver de simpelthen nødt til, for der næsten tre gange så mange mobiltelefoner, som der er pc'er i verden - og de kommer til at ligne computere mere og mere," udtalte Brian Troelsen i forbindelse med lanceringen til Computerworld.

Han udtrykte dog samtidig skepsis over for, om Microsoft-projektet vil lykkes.

Da analysehuset Gartner offentliggjorde tal for smartphone-markedets udvikling i hele 2009, fremgik det, at Windows Mobile måtte sig henvist til fjerdepladsen efter et fald fra 11,8 procent til 8,7 procent. Vinden i 2009 blev i stedet Apples iPhone OS, der sneg ind på tredjepladen ved at øge markedsandelen på 8,2 procent til 14,4 procent.

Også Android og Research In Motion (Blackberry) på andenpladsen oplevede vækst, mens Symbians markedsandel faldt fra 52,4 procent til 46,9 procent.

Sådan fungerer e-mail og kalender:

Sådan fungerer Office:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job