SAP enig med brugerne om roadmap

SAP's brugere vil få bedre kendskab til leverandørens produktplaner og langt mere indflydelse på udviklingen

Artikel top billede

Computerworld News Service: En ny brugergruppe, SAP UK & Ireland User Group, er medlem af netværket SUGEN, som består af grupper af SAP-brugere fra hele verden.

Gruppen fortæller til Computerworld, at det "i lang tid har været et ønske" for mange af de virksomheder, der anvender SAP, at få bedre kendskab til virksomhedens produktplaner.

Ved hjælp af gruppen vil SAP-kunderne fremover få mulighed for at opnå indflydelse på udviklingen allerede fra de tidlige stadier og samtidig få informationer om eksisterende planer, så de i højere grad kan tilpasse deres teknologi-strategier.

Dannelsen af gruppen demonstrerer desuden "den fornyede interesse virksomheden har fået i at lytte til sine kunder," siger George Mansfield, der er director of special interest groups ved UK & Ireland User Group.

I januar opgav SAP, under voldsomt pres fra brugerne, sine nye pakker for virksomhedssupport sammen med planerne om at indføre nye og højere priser.

Tiltaget kan vise sig at være en fordel for SAP, eftersom virksomheden på den måde vil få en tættere kontakt med kunderne og kendskab til deres ideer og planer. Det vil nok også kunne reducere længden på den ønskeliste, kunderne præsenterer SAP for, hver gang et produkt kommer på markedet, vurderer han.

Samarbejdet går begge veje

Der har siden starten af året været holdt en række møder mellem UK & Ireland User Group, SUGEN og SAP. Her har virksomheden delt informationer om produkt-roadmaps for flere af SAP's kernemoduler, heriblandt HR, Supply Chain Management (SCM), finans og fabrikation.

Der er blevet udviklet "en god dialog" siger George Mansfield og beskriver det som et samarbejde, "der går begge veje". Han regner ikke med, at der vil ske "hurtige forandringer" på grund af SAP's størrelse, men til gengæld vil der komme til at ske "ægte forandringer".

"SAP's brugere kan godt begynde at glæde sig," siger han. "Jeg håber også, at dem der ikke er medlemmer kan se, at dette er endnu en god grund til at melde sig ind, så de ikke går glip af muligheden for indflydelse," tilføjer han

I løbet af de kommende måneder vil SAP UK & Ireland User Group tilbyde informationer om SAP's produkt-roadmaps via såkaldte ‘Special Interest Group'-møder. Gruppen vil desuden opfordre brugerne til at involvere sig i den løbende dialog med SAP.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonceindlæg fra Computerworld

Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S