SAP enig med brugerne om roadmap

SAP's brugere vil få bedre kendskab til leverandørens produktplaner og langt mere indflydelse på udviklingen

Artikel top billede

Computerworld News Service: En ny brugergruppe, SAP UK & Ireland User Group, er medlem af netværket SUGEN, som består af grupper af SAP-brugere fra hele verden.

Gruppen fortæller til Computerworld, at det "i lang tid har været et ønske" for mange af de virksomheder, der anvender SAP, at få bedre kendskab til virksomhedens produktplaner.

Ved hjælp af gruppen vil SAP-kunderne fremover få mulighed for at opnå indflydelse på udviklingen allerede fra de tidlige stadier og samtidig få informationer om eksisterende planer, så de i højere grad kan tilpasse deres teknologi-strategier.

Dannelsen af gruppen demonstrerer desuden "den fornyede interesse virksomheden har fået i at lytte til sine kunder," siger George Mansfield, der er director of special interest groups ved UK & Ireland User Group.

I januar opgav SAP, under voldsomt pres fra brugerne, sine nye pakker for virksomhedssupport sammen med planerne om at indføre nye og højere priser.

Tiltaget kan vise sig at være en fordel for SAP, eftersom virksomheden på den måde vil få en tættere kontakt med kunderne og kendskab til deres ideer og planer. Det vil nok også kunne reducere længden på den ønskeliste, kunderne præsenterer SAP for, hver gang et produkt kommer på markedet, vurderer han.

Samarbejdet går begge veje

Der har siden starten af året været holdt en række møder mellem UK & Ireland User Group, SUGEN og SAP. Her har virksomheden delt informationer om produkt-roadmaps for flere af SAP's kernemoduler, heriblandt HR, Supply Chain Management (SCM), finans og fabrikation.

Der er blevet udviklet "en god dialog" siger George Mansfield og beskriver det som et samarbejde, "der går begge veje". Han regner ikke med, at der vil ske "hurtige forandringer" på grund af SAP's størrelse, men til gengæld vil der komme til at ske "ægte forandringer".

"SAP's brugere kan godt begynde at glæde sig," siger han. "Jeg håber også, at dem der ikke er medlemmer kan se, at dette er endnu en god grund til at melde sig ind, så de ikke går glip af muligheden for indflydelse," tilføjer han

I løbet af de kommende måneder vil SAP UK & Ireland User Group tilbyde informationer om SAP's produkt-roadmaps via såkaldte ‘Special Interest Group'-møder. Gruppen vil desuden opfordre brugerne til at involvere sig i den løbende dialog med SAP.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS