Nintendos overskud falder for første gang i seks år

En lavere efterspørgsel på Wii og DS trækker ned i salgstallene og nettoresultatet hos den japanske producent af spil og spillekonsoller.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Nintendos nettoresultat er faldet for første gang i seks år, idet lavere efterspørgsel på spillekonsollerne Wii og DS, mangel på de store hit-spil og den stærke japanske yen presser virksomheden.

Nintendo, der har hovedkvarter i Kyoto, har offentliggjort et nettoresultat for regnskabsåret fra april 2009 til marts 2010 på 228,6 milliarder yen eller 14,43 milliarder kroner, hvilket udgør et fald på 18 procent i forhold til sidste år. Nettoomsætningen ligger på 88,36 milliarder kroner, hvilket udgør et fald på 22 procent.

Nintendo kæmpede med lave salgstal for Wii'en i regnskabsårets første halvdel men var i stand til at øge efterspørgslen med en prisnedskæring ved indgangen til den afgørende sidste periode i regnskabsåret. Der blev skåret omkring 20 procent af prisen, hvilket hjalp til at øge salget nok til at gøre op for det svagere salg tidligere på året.

Antallet af solgte Wii-konsoller sneg sig op på 20,5 millioner, hvilket er næsten seks millioner konsoller færre end året før.

Europæisk salg faldet med en tredjedel

Der var blandede resultater for den håndholdte spillekonsol DS. Nintendo DS'en oplevede rekordhøje salgstal i Nordamerika, men uændrede salgstal i Japan, mens salgstallene i Europa faldt med omkring en tredjedel, hvilket trak ned i den globale omsætning.

Der blev på verdensplan solgt 27,1 millioner DS'er i løbet af det netop afsluttede regnskabsår, hvilket er fald på 13 procent.

Salget af software oplevede nedgang over hele linjen. Salget af DS-software faldt med 23 procent til 151,6 millioner enheder på verdensplan, hvor der var nedgang i alle regioner. Salget af Wii-software faldt med seks procent til 191,8 millioner enheder med nedgang i alle regioner på nær i Japan.

Nintendo har dog størst indtjening fra udlandet, og at den japanske møntfod står stærkt, trækker ned i det overskud, der kommer fra andre valutaer, når det måles i yen.

Selvom årets regnskab er svagt sammenlignet med sidste og forrige års, så er nettoomsætningen og nettoresultatet virksomhedens tredjebedste nogensinde. De ligger langt over regnskabet fra marts 2007.

Nintendo forventer, at nettoresultatet vil falde igen i det nye regnskabsår. Virksomheden forventer, at omsætningen vil forblive stort set uændret på omkring de 88 milliarder kroner for det regnskabsår, der slutter marts 2011, men at nettoresultatet vil falde med omkring 12 procent til 12,6 milliarder kroner.

Nintendo planlægger i år at lancere en ny version af sin DS, der inkluderer en skærm, der kan vise billeder i 3D. Nintendo 3DS, som den kommer til at hedde, vil for første gang blive fremvist til offentligheden ved den kommende E3-spilmesse i USA og forventes på markedet, før året er omme.

3DS forventes at øge årets salg af DS med omkring 11 procent i forhold til sidste år.

Virksomheden forventer, at salget af Wii vil fortsætte nedad og falde med omkring 12 procent til 18 millioner enheder.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse