SAP-chef: Derfor betaler vi overpris for Sybase

SAP-chef Bill McDermott synes, at det er rimeligt at betale 44 procent i overpris for Sybase. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Det er helt rimeligt, at SAP betaler 34 milliarder kroner for Sybase i det tyske selskabs største opkøb, siden det i 2007 købte Business Objects.

Sådan lyder det fra den ene af SAP's to topchefer, Bill McDermott, der deltager i SAP's store Sapphire-konference, der netop er blevet skudt i gang i Florida, USA.

Computerworld er med på konferencens tyske aflægger i Frankfurt, som du kan læse meget mere om i disse spalter i den kommende tid.

SAP betalte 34 milliarder kroner for Sybase, og den pris er på mange måder meget høj, hvilket du kan læse mere om her.

Opkøb koster mange penge

"Ekstraordinære opkøb er ikke billige. Og dette opkøb giver os en førende position inden for mobility," siger Bill McDermott.

Han peger på, at både han og SAP's anden topchef, danske Jim Hagemann Snabe, mener, at mobile enheder bliver de dominerende apparater i fremtiden.

"Så dette er en dynamit-handel for begge parter, og vi har umådeligt meget tillid til, at opkøbet vil føre til flot position i markedet," siger Bill McDermott.

SAP betaler imidlertid en heftig overpris for Sybase, hvis man måler ud fra den pris, som Sybase-aktien gennemsnitlig er blevet handlet for.

SAP betaler 65 dollar per Sybase-aktie, hvilket er 44 procent over den gennemsnitlige handelspris. Det er en del år siden, at Sybase-aktien var over 50 dollar.

Analytikere har spekuleret i, at grunden til overprisen har været, at SAP har været i budkrig med eksempelvis Hewlett-Packard om Sybase.

"Det er meget vigtigt, at Sybase-folkene forstår, at dette opkøb handler om vækst, kunde-tilfredshed og udbygning af SAP's økosystem," siger Bill McDermott.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job