SAP-chef: Derfor betaler vi overpris for Sybase

SAP-chef Bill McDermott synes, at det er rimeligt at betale 44 procent i overpris for Sybase. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Det er helt rimeligt, at SAP betaler 34 milliarder kroner for Sybase i det tyske selskabs største opkøb, siden det i 2007 købte Business Objects.

Sådan lyder det fra den ene af SAP's to topchefer, Bill McDermott, der deltager i SAP's store Sapphire-konference, der netop er blevet skudt i gang i Florida, USA.

Computerworld er med på konferencens tyske aflægger i Frankfurt, som du kan læse meget mere om i disse spalter i den kommende tid.

SAP betalte 34 milliarder kroner for Sybase, og den pris er på mange måder meget høj, hvilket du kan læse mere om her.

Opkøb koster mange penge

"Ekstraordinære opkøb er ikke billige. Og dette opkøb giver os en førende position inden for mobility," siger Bill McDermott.

Han peger på, at både han og SAP's anden topchef, danske Jim Hagemann Snabe, mener, at mobile enheder bliver de dominerende apparater i fremtiden.

"Så dette er en dynamit-handel for begge parter, og vi har umådeligt meget tillid til, at opkøbet vil føre til flot position i markedet," siger Bill McDermott.

SAP betaler imidlertid en heftig overpris for Sybase, hvis man måler ud fra den pris, som Sybase-aktien gennemsnitlig er blevet handlet for.

SAP betaler 65 dollar per Sybase-aktie, hvilket er 44 procent over den gennemsnitlige handelspris. Det er en del år siden, at Sybase-aktien var over 50 dollar.

Analytikere har spekuleret i, at grunden til overprisen har været, at SAP har været i budkrig med eksempelvis Hewlett-Packard om Sybase.

"Det er meget vigtigt, at Sybase-folkene forstår, at dette opkøb handler om vækst, kunde-tilfredshed og udbygning af SAP's økosystem," siger Bill McDermott.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS