SAP-chef: Derfor betaler vi overpris for Sybase

SAP-chef Bill McDermott synes, at det er rimeligt at betale 44 procent i overpris for Sybase. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Det er helt rimeligt, at SAP betaler 34 milliarder kroner for Sybase i det tyske selskabs største opkøb, siden det i 2007 købte Business Objects.

Sådan lyder det fra den ene af SAP's to topchefer, Bill McDermott, der deltager i SAP's store Sapphire-konference, der netop er blevet skudt i gang i Florida, USA.

Computerworld er med på konferencens tyske aflægger i Frankfurt, som du kan læse meget mere om i disse spalter i den kommende tid.

SAP betalte 34 milliarder kroner for Sybase, og den pris er på mange måder meget høj, hvilket du kan læse mere om her.

Opkøb koster mange penge

"Ekstraordinære opkøb er ikke billige. Og dette opkøb giver os en førende position inden for mobility," siger Bill McDermott.

Han peger på, at både han og SAP's anden topchef, danske Jim Hagemann Snabe, mener, at mobile enheder bliver de dominerende apparater i fremtiden.

"Så dette er en dynamit-handel for begge parter, og vi har umådeligt meget tillid til, at opkøbet vil føre til flot position i markedet," siger Bill McDermott.

SAP betaler imidlertid en heftig overpris for Sybase, hvis man måler ud fra den pris, som Sybase-aktien gennemsnitlig er blevet handlet for.

SAP betaler 65 dollar per Sybase-aktie, hvilket er 44 procent over den gennemsnitlige handelspris. Det er en del år siden, at Sybase-aktien var over 50 dollar.

Analytikere har spekuleret i, at grunden til overprisen har været, at SAP har været i budkrig med eksempelvis Hewlett-Packard om Sybase.

"Det er meget vigtigt, at Sybase-folkene forstår, at dette opkøb handler om vækst, kunde-tilfredshed og udbygning af SAP's økosystem," siger Bill McDermott.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics