Nu kan du Skype 'gratis' over 3G-nettet

Skypes seneste opdatering af firmaets iPhone-applikation tillader opkald over 3G-nettet. Men helt gratis bliver det ikke.

Artikel top billede

Den populære IP-telefoni-tjeneste Skype har i stigende grad fokus på de mobile enheder. Potentielt kan Skype forvandle en smartphone til en IP-telefon, hvormed man kan ringe gratis eller meget billigt til venner og bekendte over hele verden.

Skype har igennem længere tid prøvet mulighederne af på Apples iPhone i form af en applikation, der fungerer ganske glimrende.

Indtil videre har en afgørende begrænsning dog været, at man kun kunne ringe over WiFi, mens Skype-IP-telefoni over 3G-nettet har været lukket land.

Nu meddeler Skype dog, at den netop frigivede version 2.0 af Skype-klienten har åbnet op for 3G-opkald.

"Du kan nu foretage og modtage opkald med Skype til iPhone på din 3G-forbindelse," skriver Skype i et blogindlæg.

Firmaet, der sidste år blev solgt af ejeren, eBay, til en kreds af investorer for 9,9 milliarder kroner, oplyser samtidig, at lydkvaliteten skal være blevet kraftigt forbedret med den nye applikation.

Vil koste penge

Men selvom brugere af Skype altså nu kan foretage opkald til andre Skype-brugere helt gratis over både WiFi og 3G, er der tale om en begrænset periode, hvor det er muligt.

Skype oplyser nemlig også, at Skype-til-Skype kald over 3G-nettet kun vil være gratis indtil udgangen af 2010. Det oplyses ikke, hvad prisen herefter vil blive.

3G-åbningen i Skype kommer efter, at Apple i januar valgte at åbne op for IP-telefoni over telenettet med et nyt SDK.

Mens både Apple og Skype altså nu har åbnet op for IP-telefoni over 3G, så kan det vise sig, at teleoperatører rundt omkring i verden vil forsøge at sætte en stopper for det.

I hvert fald har den tyske teleoperatør Deustche Telekom tidligere forbudt brugen af Skype på kundernes iPhone.

Der er dog så vidt vides ingen danske teleselskaber, der forbryder brugen af IP-telefoni på 3G-nettet.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S