Ny effektiv søgemaskine

Studerende fra Stanford Universitetet skaber en ny avanceret søgemaskine på Internet.

Af Klavs Andersen

Google er navnet på en ny effektiv søgemaskine på Internet, som angiveligt giver mere overskuelige søgeresultater end konkurrenterne.

Det skriver medlemsbladet DKUUG-nyt, der udgives af den danske Unix-brugerforening.

Søgemaskinen er opfundet af de to studerende på Stanford Universitetet i Californien, Sergey Brin og Larry Page.

Princippet i søgemaskinen er at den sorterer søgeresultater efter antallet af sider og hvilke sider, der har links til en bestemt side. Disse sider sorteres så igen efter samme princip.

Resultatet er en mere overskuelig søgning, der giver færre og mere præcise resultater.

Google bygger på en patenteret ligning med mere end 500 millioner variable og mere end to milliarder termer.

Google afvikles under styresystemet Linux. Søgemaskinen er i dag ude i en beta-version, mens folkene bag ved prøver på at finde interesserede investorer.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,