Ofir aflyser børsnotering

Manglende interesse for Danmarks eneste dot.com-aktie betyder, at Søndagsavisens datterselskab Ofir.com aflyser sin børsnotering ved tegningsperiodens udløb.

Af Daniel Bergsagel, Computerworld Online

Søndagsavisen og Ofir.com har sammen med sine finansielle rådgivere Carnegie Bank og Alfred Berg Bank i dag besluttet at aflyse den planlagte børsnotering af Ofir.com på Københavns Fondsbørs. Først i år 2002 ventes Ofir.com at gøre et nyt forsøg på at blive børsnoteret. Det oplyser selskabet i en fondsbørsmeddelelse i dag onsdag.

Administrerende direktør Jørgen Wittenkamp begrunder beslutningen med den meget negative udvikling på det danske og de internationale aktiemarkeder. Især de store kursfald i de selskaber, som Ofir.com sammenligner sig med, har været skræmmende. Det drejer sig om selskaber som StepStone, Jobline og Scandinavian Online, skriver Ofir.com i meddelelsen.

Ofir.com vil fortsat udbygge virksomheden i Danmark og oplyser, at salgsorganisationen i Sverige bliver styrket. Til gengæld udskydes etableringen af yderligere kontorer i Tyskland og Frankrig.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

    Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S