Ofir aflyser børsnotering

Manglende interesse for Danmarks eneste dot.com-aktie betyder, at Søndagsavisens datterselskab Ofir.com aflyser sin børsnotering ved tegningsperiodens udløb.

Af Daniel Bergsagel, Computerworld Online

Søndagsavisen og Ofir.com har sammen med sine finansielle rådgivere Carnegie Bank og Alfred Berg Bank i dag besluttet at aflyse den planlagte børsnotering af Ofir.com på Københavns Fondsbørs. Først i år 2002 ventes Ofir.com at gøre et nyt forsøg på at blive børsnoteret. Det oplyser selskabet i en fondsbørsmeddelelse i dag onsdag.

Administrerende direktør Jørgen Wittenkamp begrunder beslutningen med den meget negative udvikling på det danske og de internationale aktiemarkeder. Især de store kursfald i de selskaber, som Ofir.com sammenligner sig med, har været skræmmende. Det drejer sig om selskaber som StepStone, Jobline og Scandinavian Online, skriver Ofir.com i meddelelsen.

Ofir.com vil fortsat udbygge virksomheden i Danmark og oplyser, at salgsorganisationen i Sverige bliver styrket. Til gengæld udskydes etableringen af yderligere kontorer i Tyskland og Frankrig.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet