Kort nyt: Computer Associates, Afrika, Boston Distribution, Peter Plys, Playstation 2

Computer Associates fyrer 900. Afrika har over fire millioner internetbrugere. Boston Distribution får Xbox. Peter Plys fylder 75. Playstation 2 passerer 20 millioner solgte enheder.

Af Onlineredaktionen

Computer Associates fyrer 900
Verdens fjerde største softwareproducent, Computer Associates, meddelte torsdag, at de med øjeblikkelig virkning fyrer 900 medarbejdere eller fem procent af deres arbejdsstyrke verden over. Fyringerne kommer som følge af den generelle nedtur i verdensøkonomien, siger CAs administrerende direktør til IDG News Service. Han peger dog også på, at afskedigelserne er en tilpasning til den nye forretningsmodel, som Computer Associates annoncerede sidste år.

Afrika har over fire millioner internetbrugere

I løbet af det sidste års tid er internetudbredelsen i Afrika steget drastisk, siger den sydafrikanske internet-forsker Mike Jensen i en ny rapport. Over fire millioner afrikanere er nu på nettet. Hvor 54 forskellige lande og territorier er online. Ifølge Mike Jensens undersøgelse er der 1,3 millioner internetabonnementer i Afrika, der hver især bliver benyttet af tre til fem personer i gennemsnit. Det svarer til, at én ud af 200 mennesker i Afrika er på internettet. På verdensplan er hver 30. person på nettet.

Boston Distribution får Xbox

Det blev Boston Distribution, der løb med distributionen af Microsofts Xbox i Danmark. Distributøren, der omsætter for over 250 millioner kroner om året, har fået aftalen gennem lange forhandlinger med Microsoft. Den længe ventede spillekonsol udkommer i USA den 15. november og ventes lanceret i Europa i løbet af foråret 2002.

Peter Plys fylder 75

Den folkekære og filosofiske Peter Plys er en gammel bjørn. På søndag d. 14. oktober fylder bamsen 75 år, og det fejrer Danmarks ? efter eget udsagn ? mest omfattende Peter Plys-websted www.poohworld.dk på behørig vis.

Playstation 2 passerer 20 millioner solgte enheder

Siden Sony lancerede Playstation 2 den 4. marts 2000, har spil- og dvd-apparatet solgt over 20 millioner enheder. USA har aftaget 8,6 millioner PS2?er, mens der er solgt 6,9 millioner i Japan og 4,6 millioner spillemaskiner i Europa. På Tokyo Game Show, der åbner i dag, vil Sony afsløre nye versioner af spillekonsollen i farverne ?super red?, ?metallic silver?, ?astral blue?, ?snow white? og ?light yellow?.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S