E-handel udenfor EU straffes

Hverken staten eller Post Danmark vil betale for toldbehandlingen af varer fra udenfor EU, en udgift der i stedet påduttes forbrugeren. FDIH finder det "latterligt".

Forbrugerne straffes for at købe over internet i for eksempel USA. For hverken staten eller Post Danmark vil selv betale for toldbehandlingen af pakker fra lande uden for EU, på trods af at der er tale om helt almindelige administrationsomkostninger, ifølge FDIH.

For et par måneder siden blev det endnu dyrere at e-handle i lande uden for EU. Oven i prisen, fragten og momsen indførte Post Danmark nemlig nok en udgift, et administrationsgebyr på halvtreds kroner for at udføre toldbehandlingen. Dette har nu affødt kritik fra Foreningen for Dansk Internet Handel (FDIH), der vil gå til blandt andet Erhvervsministeren med sagen.

? Vi synes det er latterligt, at man tager et gebyr for at behandle momsen, og så pådutter det køberen. Det ville svare til, at man tog et særligt gebyr for enhver forvaltning, staten skulle lave, siger formand for FDIH, Gert Birnbacher, der dog ikke mener, der er noget at klandre Post Danmark for i sagen. De kan ikke gøre andet, hvis det skal løbe rundt

Uproportionalt gebyr

Formanden mener, at gebyret er uproportionalt sat i forhold til de varer, der opkræves moms for, idet moms bagatelgrænsen allerede begynder ved 260 kr (inklusiv forsendelse). Desuden rammer gebyret næsten kun den særlige befolkningsgruppe, der handler på Internet ? imens de ydelser, staten udfører for andre befolkningsgrupper, bliver betalt over skatten.

? Vores interesse er jo at fremme e-handelen. Derfor er vi også interesserede i, at folk kan købe i udlandet uden for meget besvær. Udbudet stimulerer jo efterspørgslen, og det vil komme de danske e-forretninger tilgode i længden, siger han.

I Post Danmark ser de umiddelbart ingen alternativer til gebyret, der ifølge dem selv udelukkende betaler de primære udgifter ved arbejdet og ikke indeholder nogen fortjeneste til det gamle statsmonopol, der for øjeblikket er under privatisering.

? Vi har fået pålagt at lave et stykke arbejde fra Told og Skat, og det koster nogen penge, som vi skal have igen på en eller anden måde, siger international direktør i Post Danmark Finn Yde-Andersen.

Nogen andre må betale

Om han mener, det er rimeligt, at Post Danmark skal høste kritik på baggrund af en af Told og Skat påført udgift, vil han ikke kommentere. Ligesom han ikke vil kommentere hvem, der skulle betale, hvis det ikke skal være den e-handlende.

? Men det er klart, at hvis det ikke er brugeren, der skal betale, så må nogen andre træde til. Det er ikke en udgift, vi selv vil dække, siger han.

FDIH's formand er dog klar med et par alternativer.

? Der er to realistiske alternativer. Enten må skattevæsenet selv betale for behandlingen af deres egne sager, ligesom de gør overfor så mange andre administrative opgaver. Eller også må bagatelgrænsen hæves til for eksempel 500 kroner, så man først behøver lave toldbehandling på vareforsendelser i denne prisklasse, siger Gert Birnbacher.

Computerworld Online ville gerne have haft en kommentar fra Told Og Skat til FDIH's udspil. Dette var desværre ikke muligt før redaktionens slutning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S