Chipproducenter overvejer delvis fusion

Den Siemens-kontrollerede chipproducent Infineon forhandler med tre konkurrenter i Taiwan om at fusionere deres produktion af D-Ram. Det er et led i en omstrukturering for at klare krisen.

Måske kan den internationale chip-branche snart sige velkommen til den største producent af D-Ram. Det er i hvert fald den tyske producent af microchips og halvledere, Infineons, mål med i forhandlinger med tre chipproducenter i Taiwan, Mosel Vitelic, Winbond og Nanya of Taiwan.

Succeskriteriet er en aftale om at fusionere de fire selskabers D-Ram-produktion i et firma. Det skriver Financial Times.

Den administrerende direktør for Infineon, Ulrich Schumacher, peger på, at de fire producenter tilsammen vil have en markedsandel på 20 procent, hvor Infineon leverer de 11 procent. Det tyske selskab har også været i forhandlinger med Toshiba om et samarbejde om D-Ram-produktion, men udgifterne ville blive for store for Infineon.

Krisestyring

Chipproducenten lægger ikke skjul på, at en fusion af D-Ram-produktionen er et led i selskabets kamp for at klare sig gennem den nuværende krise for branchen. Infineon kontrolleres af den tyske mobilproducent Siemens, der har dikteret kraftige omstruktureringer. Således skal der skæres 5000 tusinde stillinger væk.

Der er ikke megen trøst at hente i forudsigelserne fra analysefirmaerne. Gartner vurderer i en rapport offentliggjort onsdag, at der ikke vil komme en opadgående tendens i salgskurverne før slutningen af 2002. I forhold til sidste år vil 2001 markere et fald på 35 procent, forudser Gartner ifølge Financial Times.

Til gengæld kan chipproducenterne glæde sig over, at Gartner forudser fornyet turbovækst i 2003, når den næste generation af mobiltelefoner GPRS og 3G for alvor ventes at slå igennem om halvandet år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere