Tellabs fyrer 50 i Danmark

Få måneder efter sidste fyringsrunde, der kostede 1000 ansatte jobbet, må Tellabs igen afskedige medarbejdere. I Danmark skal der fyres 50 ud af knap 400 danske ansatte.

Krisen har nu for alvor fået tag i den internationale netværksvirksomhed Tellabs. Det er kun knap tre måneder siden, at selskabet afskedigede 1000 ansatte, men nu må koncernledelsen erkende, at det ikke var nok. En ny sparerunde er indledt med fyringerne af yderligere 1000 medarbejdere - heraf 50 her i landet, oplyser Tellabs kommunikationschef i Danmark Susanne von Daehne.

- Nedskæringer i denne størrelsesorden er omfattet af loven om massefyringer, og der forhandles i øjeblikket i samarbejdsudvalget om vilkårene for fyringerne. Derfor er der ikke sat navne på endnu, siger Susanne von Daehne til Computerworld Online.

Omkostninger ned med 26 procent

Ifølge en pressemeddelelse, som Tellabs hovedkontor i USA sendte ud fredag, skal der lukkes to fabrikker i USA, hvor 800 af de 1000 fyringer sker. Målet er sammen med de tidligere rationaliseringer at reducere omkostningsniveauet med 26 procent indenfor de næste måneder. I tal skal udgifterne skæres fra 242 millioner dollar (2 milliarder kroner) i 1. kvartal i år til 180 millioner dollar (1,5 milliarder kroner) i 1. kvartal næste år.

Sidst Tellabs fyrede var i slutningen af august, og dengang slap det danske datterselskab med ti fratrædelser. En milliard danske kroner skulle spares, og i alt 1000 ud af 8000 medarbejdere på globalt plan fyres. Siden er den økonomiske situation blevet endnu mere anstrengt.

- Siden sidst er markedet blevet yderligere forværret. Vores store kunder fortælle os, at de ikke kan se en opgang i markedet før tidligst i andet halvår af 2002. Måske skal vi helt ind i 2003, før det vender. For et år siden ville ingen have forudset, at det ville se så skidt ud i år, siger hun.

Tellabs har efter de seneste fyringer 6.000 ansatte på verdensplan.

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT