Telia gav CSC en kurv

CSCs planer om at udvide magtbasen i Skandinavien ved at opkøbe en stor børsnoteret IT-virksomhed er i al stilhed faldet på gulvet. Det viser sig nu, at der var tale om seks Telia-datterselskaber, som endte med at blive solgt til Flextronics.

Forhandlinger mellem CSC og en stor børsnoteret skandinavisk IT-virksomhed om overtagelse er opgivet. Opkøbsplanerne har tidligere været fremme i pressen, men det har hidtil ikke været klart, hvem målet for opkøbet var.

Ifølge CSCs nu forhenværende topchef Asger Jensby var der tale om Telia. CSC forhandlede med Telia om at overtage den såkaldte Orbiant-gruppe med 5.000-6.000 medarbejdere. Orbiant-gruppen består af virksomhederne Neterna, Telia Service, Telia Systems, Evega, Relacom og Wireless Network.

Gruppen er Sveriges største leverandør af services indenfor design, drift, vedligeholdelse og management af telekommunikationsudstyr.

Opkøbet blev imidlertid aldrig til noget, og Telia endte med at sælge virksomhederne til Flextronics for 830 millioner kroner.

Orbiant-gruppen omsatte sidste år for 4,5 milliarder kroner, hvoraf de 1,3 milliarder var omsætning for kunder udenfor Telia.

- Det lykkedes aldrig at blive enige, og derfor solgte Telia til Flextronics i stedet. Det er, hvad der sker en gang imellem, siger Asger Jensby.

Han understreger, at det mislykkede opkøb intet har at gøre med hans beslutning om at fratræde sin post som administrerende direktør for CSC i Skandinavien.

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

Everllence

BI Specialist

Københavnsområdet

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Risiko Manager i Cyberdivisionen – vær med til at gøre en forskel for national sikkerhed!

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job