Agency.com konkurs i Danmark

Agency.coms danske datterselskab, det tidligere Visionik, er i dybeste stilhed taget under konkursbehandling af skifteretten. Selskabets direktør afviser at svare på spørgsmål med henvisning til, at der arbejdes intenst på en redningsplan.

Krisen i internetbranchen koster nu også det tidligere danske internetfirma Visionik livet. Visionik blev i november 1999 købt af den amerikanske webkonsulent-virksomhed Agency.com for 42 millioner kroner, men nu er kassen tom og selskabet sendt til konkursbehandling i skifteretten.

Den danske del af Agency.com hed indtil i onsdags Agency.com Interactive TV and Broadband A/S, men skiftede dagen før konkursbegæringen torsdag navn til BLØB 345 A/S. Holdingselskabet bag har taget navneforandring til BLIP 345 A/S.

Ingen kommentarer

Ifølge Computerworld Onlines oplysninger har selskabets medarbejdere ikke fået udbetalt løn den seneste måned, men det ønsker administrerende direktør Jørgen Lembke ikke at kommentere, ligesom han ikke vil svare på spørgsmål i øvrigt i tilknytning til konkursen.

- Vi arbejder på en plan i øjeblikket, men det vil være mere til skade end gavn at fortælle noget nu. Hvis du skriver om det her, så får du ikke den positive historie, der kommer senere, siger Jørgen Lembke, der heller ikke vil oplyse, hvem der er udpeget som kurator.

Ifølge Sø- og Handelsrettens skifteret er advokat Pernille Bigaard fra advokatfirmaet Plesner, Svane Grønborg, valgt som kurator for konkursboet, men hun har ikke været at træffe i dag for yderligere oplysninger.

Agency.com købte Visionik i november 1999 for 42 millioner kroner, hvoraf de 38,5 millioner blev udbetalt i aktier efter en børsintroduktion på den amerikanske teknologibørs Nasdaq.

Børsnoteringen gav 1,2 milliarder danske kroner i kassen, men siden brast boblen som bekendt, og Agency.coms markedsværdi tordnede ned fra 15,6 milliarder kroner til ?sølle? 3,9 milliarder.

Fik plus på 16 millioner sidste år

Ifølge det seneste årsregnskab fra det nu krakkede danske datterselskab, havde selskabet i perioden juli 1999 til december 2000 et overskud på 16 millioner kroner på driften og godt 11 millioner efter skat.

Omsætningen har selskabet ikke ønsket at opgive, men bruttoresultatet er opgjort til knap 40 millioner. I 98/99 var de tilsvarende tal et driftsresultat på 2,1 millioner kroner ud af et bruttoresultat på 7,5 millioner.

Regnskabet vidner om et firma med meget store vækstambitioner. Agency.com Interactive TV and Broadband gik på et år fra 12 til 43 ansatte.

Lønudgifterne er vokset tilsvarende dramatisk fra 4,8 millioner kroner til 21,5 millioner. Den kortfristede gæld er eksploderet fra fem til 37,6 millioner kroner i forhold til året før. Egenkapitalen udgjorde ved årsskiftet 12,6 millioner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos