Dell sagsøgt for patentbrud

Seks firmaer ? heriblandt Sony, France Telecom og Mitsubishi ? sagsøger pc-producenten Dell for at installere video-software på computere, uden at betale til dem. Selskaberne ejer nemlig patenter til teknologier, der er nødvendigte for at få MPEG-2 til at fungere.

Computerproducenten Dell er røget ind i en retslig armlægning med seks større virksomheder, deriblandt France Telecom, Mitsubishi og Sony, der anklager den amerikanske producent for brud på patentlovgivningen.

De seks teknologi-virksomheder har lagt sag an mod Dell for at krænke en række patenter, der knytter sig til brugen af standarden til komprimering af video ? MPEG-2. Det skriver Reuters.

Sagsøgerne er indehavere af 44 patenter til teknologier, som er nødvendige for at bruge den globale standard, som de skriver i deres søgsmål, der er indleveret ved en distriktsdomstol i Delaware.

De anklager Dell for på pc?er at have installeret MPEG-2 software, som lader brugerne afkode DVD-film og redigere digitale videoklip ? uden at have fået licens til det af de seks selskaber.

De administrerer sammen med et par undervisningsinstitutioner i alt 380 patenter i firmaet MPEG LA, men sagsanlægget gælder kun brud på 44 patenter.

Dell afviser umiddelbart sagsanlægget, fordi selskabet ikke har modtaget det og ikke kender argumenterne.

De seks sagsøgere vil have en jury til at forhindre Dell og andre virksomheder i at begå lignende patentbrud i fremtiden. Derudover stiller de krav om erstatning for mistede indtægter.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job