TDC indgår aftale med mobilgigant

TDC indgår partnerskab med telegiganten Vodafone, der sikrer kunderne enhedstakst og automatisk roaming mellem de to selskaber over hele Europa. TDC ser store perspektiver i aftalen, der vurderes at være til stor fordel for TDC.

Et tæt partnerskab med den britiske telegigant Vodafone skal styrke TDC's position på det europæiske telemarked og hjælpe Vodafone, der er Europas største mobiloperatør, ind på det danske marked.

TDC øjner store perspektiver i partnerskabet, der betyder, at de to selskaber fremover vil få adgang til hinandens nyudviklede roaming-produkter.

ROAMING

Metode, som gør det muligt at benytte en mobiltelefon på et andet mobiltelefonnet, end det man er abonnent hos (fx i et andet land). Dette kan lade sig gøre, fordi mobiloperatøren har indgået aftale med andre operatører om leje af nettet. Indebærer som regel en ekstra afgift for brugeren.
Forude venter blandt andet GPRS-roaming og det såkaldte "Virtual Home Environment", der skal sikre adgang til kalender, e-mail og intranet fra hele udlandet, ligesom der venter en endnu ikke fastlagt enhedstakst i hele Vodafones net, som dækker 17 europæiske lande.

- Aftalen giver os rigtig gode kort på hånden i forhold til vores erhvervskunder. De kan nu være sikre på en simpel tilgang, når de rejser rundt i udlandet, siger administrerende direktør for TDC Mobil, Jørgen Weber, til Computerworld Online.

Han ønsker ikke at oplyse, hvor meget aftalen er værd for TDC.

Han vurderer dog, at aftalen - der er den første af sin art herhjemme - vil have stor betydning for TDC. Aftalen betyder nemlig, at de to selskaber vil få hurtig adgang til nye produkter, som de hver især udvikler.

Det vil give TDC en klar konkurrencefordel, vurderer Jørgen Weber.

- Det stiller TDC stærkt, da vi forventer, at disse services bliver drivkraften for indtjeningen i fremtiden. Aftalen styrker klart vores markedsandel i erhvervssegmentet, og vi får desuden Vodafone-kunder ind på vores net. Så aftalen tegner til at blive en god forretning, siger han.

Første aftale om GPRS-roaming

Den vurdering deles af aktieanalytiker i Enskilda Securities, Kenneth Graversen.

Han peger på, at værdien i aftalen primært ligger i, at det er den første aftale om GPRS-roaming. Det betyder, at TDC slipper for at gå ind i genforhandlinger om de nuværende roamingaftaler, der alle bygger på GSM, for at få et gennembrud på GPRS.

- Det er ret godt gået af TDC, der nu slipper for at skulle bruge tid på at forhandle roamingaftaler i en masse lande verden over. Vodafone er et globalt selskab, så TDC kan faktisk nøjes med den aftale og blot supplere den med aftaler i enkelte lande, hvor den ikke dækker, siger Kenneth Graversen til Computerworld Online.

Aftalen betyder også, at TDC-kunder med taletidskort kan bruge deres telefon i udlandet, ligesom TDC-kunder automatisk vil blive koblet på Vodafone-nettet, når de rejser i udlandet. Det vil ske i kraft af en såkaldt "assisted roaming"-aftale. Vodafone-kunder vil ligeledes automatisk blive koblet på TDC-nettet, når de besøger Danmark.

TDC har i øjeblikket omkring 225 roaming-aftaler med teleselskaber verden over. Ingen af dem er så omfattende og overskuelig som Vodafone-aftalen.

Selvom aftalen således kan tegne til at stjæle kunder fra en stor del af de teleselskaber, som TDC har roaming-aftaler med, vurderer administrerende direktør Jørgen Weber ikke, at de øvrige teleselskaber vil fare i kridthuset.

- Det er kun dem, der rejser meget, der vil blive tilskyndet til at anvende dette tilbud, fordi de nu kan få et reelt overblik over, hvad det koster. Men det betyder jo ikke, at fordelene ved de andre roaming-aftaler umiddelbart vil forsvinde. De er stadig gode, hvis man ikke rejser ofte og meget, siger han.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job