Ericsson præsenterer kæmpeunderskud

21 milliarder svenske kroner. Det lyder Ericssons underskud før skat på for hele 2001 sammenlignet med overskuddet i 2000 på 14,4 milliarder kroner. Imidlertid tror ledelsen på et bedre 2002 med en økonomisk vending for markedet i andet halvår.

Som med konkurrenten Nokia er det svimlende beløb, som den svenske teleproducent, Ericsson, fredag morgen har offentliggjort i regnskabet for fjerde kvartal og hele 2001. Det vidner om et år, som det svenske firma formentlig helst vil lægge bag sig.

Det ses blandt andet af de 15 milliarder kroner til omstruktureringer, som Ericsson har måtte betale i løbet af året ? blandt andet fordi medarbejderstaben blev reduceret fra 105.000 til 85.000 ? heraf en del ved fyringer. Andre var ansat i de produktions? og udviklingsenheder, som Ericsson har solgt fra i årets løb ? herunder i Danmark.

Det gav et underskud på 21 milliarder kroner for hele året, hvor overskuddet i 2000 var på 14,4 milliarder svenske kroner. Omsætningen blev på 201 milliarder svenske kroner mod 231 milliarder svenske kroner i 2000. Det fremgår af selskabets regnskabsmeddelelse.

For fjerde kvartal blev tabet på 5,1 milliarder svenske kroner mod 2,3 milliarder svenske kroner året før. Tabet er større, end teleanalytikerne umiddelbart havde forudset, hvor der har været konsensus om et tab på 4,3 milliarder kroner, skriver vores svenske søsterorgan, ComputerSweden.

Tror på vækst i 2002

Imidlertid hænger topchefen Kurt Hellström ikke med hovedet over regnskabet. Han hæfter sig i sine kommentarer ved, at Ericsson har øget salget af GSM-forretningen med ni procent i løbet af året, og at selskabets pengestrøm er positiv.

- Vi har indfriet vores mål med effektiviseringsprogrammet, og vi vil fortsætte med at øge lønsomheden, siger han i regnskabsmeddelelsen.

Selskabet har ændret sin strategi mere hen mod at blive storleverandører inden for infrastrukturen til GPRS og UMTS-telefoni. Det mener Ericsson selv, at man har held med ? og noterer, at ud af i alt 162 udbud om GPRS-netværk er selskabet kommet med i de 78.

Endnu bedre ser det ud for UMTS eller 3G-mobiltelefoni. Her er selskabet med i 60 procent af de indgåede aftaler om etablering af netværk.

Mobiltelefonforretningen vil fremover finde sted i det nye joint venture med Sony i Sony Ericsson Mobile Communications. Selv har Ericsson frasolgt langt størstedelen af sine produktionsanlæg til telefoner.

For 2002 som helhed tror Ericsson på en vækst på ti procent i salget af mobiltelefoner. Det første kvartal forventer Ericsson underskud, hvorefter det vil vende for alvor efter sommer.

Relevante links:
Ericssons regnskabsmeddelelse
Følg Ericsson på Stockholmsbörsen

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Kongeå Trailercenter A/S

IT-Ansvarlig med bredt teknisk kendskab

Sydjylland

Statens IT

Sikkerhedsarkitekt til Statens It

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job