Aktier: Opvarmning til EDB Gruppen

De danske IT-aktier er som resten af markedet svagt opadgående på ugens første dag. Især skiller EDB Gruppen sig ud - dagen før et forventet godt årsregnskab.

Det første afgørende årsregnskab lander på det danske marked tirsdag, når EDB Gruppen offentliggør sine tal - og de vil formentlig se rigtigt gode ud. Det har virksomheden lovet i sine udmeldinger - og det regner analytikere som Spar Nords Poul Henrik Svendsen med.


Han forventer et resultat før skat, der er øget med 50 procent og med positive indtjeningsmarginaler i samtlige kvartaler.

- De har klaret sig ganske imponerende, markedet taget i betragtning - og derfor tror jeg også, at investorer forbereder sig på disse meldinger i morgen, siger han.





















































































Danske
børsnoterede IT- og teleselskaber
2M
Invest
Columbus
IT-partner
DanDisc
Danionics
Danware
EDB
Gruppen
Energy
Solutions Int.
GN
Store Nord
i-data
Maconomy
Navision
Olicom
RTX-Telecom
SimCorp
TDC
Thrane
& Thrane

Kursen på aktien er således steget med 3,8 procent til kurs 138 - og har til en vis grad trukket Navision med op. Først på formiddagen var Navision steget med 2,1 procent - for siden at falde tilbage til en mindre optur på 0,8 procent til kurs 242.

EDB Gruppen har solgt mange Navision Axapta, og her spekulerer investorer ifølge Poul Henrik Svendsen givetvis i, at EDB Gruppen vil satse mere på Axapta fremover.


Kurstæsk bliver der imidlertid også uddelt mandag - og det går ud over 2M Invest, hvor kursen er dykket med 5,6 procent til kurs 23,6. Analytikeren vurderer, at det sker efter en opsummerende artikel i Børsens Nyhedsmagasin.

I den understreges det, at 2M mangler 500 millioner kroner i frisk kapital - og at likviditetsproblemerne stammer fra massive investeringer i konsulentnetværket Catenas. Havde 2M ikke skudt mange penge i det foretagende, havde Michael Mathiesen & Co. været gældfri nu.

De tunge IT-selskaber GN Store Nord og TDC kan begge notere opadgående kurser - med en stigning på 0,6 procent til GN til kurs 49,8, mens teleselskabet er gået frem med 2,2 procent til kurs 284.


Ellers er Danware steget med to kroner til kurs 169, Danionics med én krone til kurs 98 og i-data med 90 øre til kurs 36. Maconomy er gået frem med 80 øre til kurs 27. Olicom markerer ugestarten med et fald på 1,9 procent til kurs 10,6.


KFX er steget med 0,68 procent 261, 12, mens KVX er gået ned med 2,72 procent til 429,72.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere