Aktier: TDC trukket op af Nasdaq

Fornyet optimisme inden for telebranchen i USA og deraf afledte stigninger på Nasdaq er hovedårsagen til TDCs hop mandag. Selskabets roadshow for investorer har minimal betydning, vurderer analytiker.

Generelt er der en positiv stemning omkring de danske IT-aktier tirsdag. Humøret bliver især påvirket af ny opadgående kurver på den amerikanske teknologibørs Nasdaq.

Mandag steg indekset med 3,1 procent - og det smitter følgelig af på de danske teknoaktier. Imidlertid er TDC efter gårsdagens hop på 11,5 kroner ikke rykket ud af stedet fra kurs 284. Det kan være påvirket af Deutsche Telekom, der til morgen præsenterede et underskud - større end forventet.





















































































Danske
børsnoterede IT- og teleselskaber
2M
Invest
Columbus
IT-partner
DanDisc
Danionics
Danware
EDB
Gruppen
Energy
Solutions Int.
GN
Store Nord
i-data
Maconomy
Navision
Olicom
RTX-Telecom
SimCorp
TDC
Thrane
& Thrane

Stigningen mandag er af nogle analytikere blevet tilskrevet TDC's roadshow, hvor selskabet uddyber forholdene omkring sit regnskab og de fremtidige forventninger. Her har selskabet svaret på spørgsmål om nogle af de sager, der har været fremme i medierne - om betaling til mindretalsaktionærer i Schweiz og salg af ejendomme i London.


Svarene var ifølge de vurderinger så tilfredsstillende, at det fik kursen op.

Imidlertid vurderer teleanalytiker i Enskilda Securities, Kenneth Graversen, at det hovedsageligt skyldes de pæne stigninger fredag på Nasdaq. Her sluttede indekset hele 4,11 procent højere - trukket op af gode resultater hos især chipproducenterne.


- Derfor var der fokus på teleaktierne, hvor der også blev spekuleret i en yderligere stigning på Nasdaq efter lukketid på den danske børs, forklarer han.


Gårsdagens investormøde var af uddybende karakter, da TDC før regnskabets offentliggørelse blot holdt en telefonkonference af en times varighed for analytikere. Roadshowet var derfor sat i værk for at åbne for uddybende spørgsmål.


- Men der kom for mig at se ikke noget nyt frem på mødet, siger Kenneth Graversen.


Stigningerne blandt IT-aktierne tirsdag hører generelt til i den svage ende. GN Store Nord steg også meget pænt i går, men har heller ikke flyttet sig i dag - og ligger på 43,6.


Navision steg med fire kroner mandag til 274 - og er i dag gået op med en til 275. EDB Gruppen er ligeledes steget med en krone til 135, mens Danware er gået op med 2 kroner til 182.

SimCorp er steget med 2,5 kroner til 304 - efter at være kravlet op til grænsen på 300 i sidste uge, mens Thrane & Thrane fortsætter, hvor selskabet slap mandag. Her var aktien steget med 3,5 kroner, mens den i dag er gået op med 2,5 til 89.

Selskabet åbnede også ugen med at præsentere ordrerne på et nyt produkt til Inmarsat-systemet - og det kunne investorerne lide.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere