Mandagens aviser om IT

I-data i aftale med Deutsche Telekom. Netbanker udelukker Mac-brugere.

I-data i aftale med Deutsche Telekom
Efter sin hidtil største ADSL-aftale med Deutsche Telekom opjusterer danske I-data forventningerne til omsætningen i år en anelse. I 2002 bliver der således omsat for mellem 875-925 millioner kroner, og året ender med et overskud før skat på mellem 21-34 millioner kroner, hvis forudsigelserne holder stik. Koncernen erkender, at likviditeten er anstrengt, og derfor forudsætter forventningerne til 2002 mere kapital. I-data mangler endnu at udsende det endelige regnskab for 2001, der er blevet forsinket. Selskabet oplyser, at det fremlægger et endeligt regnskab den 16. maj ved den ordinære generalforsamling. (Berlingske Tidende)

Netbanker udelukker Mac-brugere
Bankkunder i Danmarks to største banker kan ikke være Mac-brugere, hvis de ønsker at besøge banken hjemme fra computeren. Danske Bank anbefaler dog sine kunder at investere i software til omtrent 1000 kroner, der kan gøre Mac-computeren kompatibel med bankens system. En kommunikationsansvarlig i Jyske Bank oplyser, at han hører om flere kunder, der skifter bank af samme grund. Imens overvejer banken, om det kan betale sig at ændre systemerne for at tilfredsstille en relativ lille gruppe af kunder. Underdirektør i Nordea lover til gengæld, at banken snart gør det muligt for Mac-folket at benytte bankens netbutik. (Berlingske Tidende.)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere