Microsoft-patent rammer ikke Samba

I et nyligt dokument pointerede Microsoft, at selskabet har patent på fildelingsprogrammer til Windows. Linux-brugere frygtede, at det ville gå ud over Samba, et populært program, der lader Linux fungere som en Windows-filserver. Men de beskyttede elementer bruges ikke i Samba, lyder det nu.

Der pågår en stadig positionskrig mellem udviklere og brugere, der bekender sig til fri software ? uden patenter ? og så virksomheder og organisationer, der tager patenter på deres software.

Da Microsofts software hører til den mest benyttede på alverdens computere, er det oftest Redmond-firmaet, som fortalerne for fri software støder sammen med. Et af de seneste eksempler går på de dele af Windows systemet, der bliver brugt til fildeling.

Microsoft har for nyligt pointeret i et dokument, at de dele er omfattet af selskabets softwarepatenter. Selskabet tillader brugen af patenterne gratis ? men ikke hvis de bliver brugt i fri software, der er omfattet af licensen GNU General Public License (GPL). Microsoft mener, at GPL krænker virksomheders intellektuelle rettigheder.

Det har foruroliget brugere af det fri program Samba, der kan få Linux til at opføre sig som en Microsoft Windows filserver. Mange brugere i Linux-miljøet håber, at Samba kan blive en reel konkurrent til Microsoft Windows? filserver, men ifølge dem kunne softwarepatenterne gøre det umuligt.

Det ville stoppe udviklingen af programmer, der samarbejder med Microsofts produkter.

Imidlertid mener projektgruppen bag Samba nu, at Microsofts softwarepatenter ikke omfatter de funktionaliteter, der er nødvendige for at bruge Samba. Det skriver Skåne Sjælland User Group (SSLUG) i en pressemeddelelse.

Bestyrelsesmedlem i SSLUG, Anne Østergaard, fremhæver, at softwarepatenterne eksempelvis har gjort livet surt for grafikprogrammet Gimp, der også kører på Linux:

- Samba går fri i denne omgang, men risikoen for at blive ramt af softwarepatenter er naturligvis stadig til stede. Det er kun et lykketræf, at Samba ikke bliver ramt, siger hun.

Læs mere om Samba.org's egen holdning til problematikken her.
Her kan du finde Microsofts dokument om patenterne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil