I-datas kurs i kraftig stigning

92 af I-datas 200 danske ansatte har nu fået deres manglende løn for april måned. I-data meddelte onsdag middag, at datterselskabet Eicon Networks Research med 38 ansatte skal afvikles, men I-datas fremtid er fortsat ikke afklaret.

Efter en uges tavshed meddelte det kriseramte IT-selskab I-data onsdag middag til Københavns Fondsbørs, at det er lykkedes virksomheden at skrabe penge sammen til løn til 92 af de godt 200 danske ansatte.

Samtidig oplyser I-data i den yderst kortfattede fondsbørsmeddelelse, at datterselskabet Eicon Networks Research ? det tidligere Lasat - med 38 ansatte skal ?afvikles?. Hvad der ligger i ordet ?afvikle? er endnu ikke besluttet.

På Københavns Fondsbørs steg I-datas aktie markant efter fondsbørsmeddelelsen. Klokken 13.10 var den steget med 96,67 procent i forhold til åbningskursen og kunne købes for 10,50 kroner. På det tidspunkt var der omsat for 2,9 millioner kroner i handel med aktien.

Endelig løsning trække rud

En endelig løsning på I-datas vanskeligheder er der ikke udsigt til før tidligst i slutningen af maj, oplyser selskabet videre.

Ifølge Søren Skibstrup Eriksen, der er formand for Ansatte Ingeniørers Råd i Ingeniørforeningen Danmark, orienterer I-datas ledelse netop nu medarbejderne om situationen i selskabet.

Han har derfor endnu ikke overblik over, hvor mange medarbejdere der fortsat mangler at få deres løn.

I-datas godt 200 ansatte i Danmark gav i begyndelsen af maj ledelsen frist på en uge til at betale de manglende lønninger, der ifølge Ingeniørforbundet løb op i 5-6 millioner kroner. Sidste onsdag blev fristen udskudt endnu en uge på anmodning af I-data. <

Relevant link:
Følg I-data på Fondsbørsen

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks