NTI: Netværk via elkabler

På NTI-messen var der Danmarkspremiere for en ny løsning til at skabe netværksforbindelser i huset via elkablerne.

Selvom netværksmessen skrumper og står noget i skyggen af gigant-messen Cebit i Hannover, var det muligt at finde nyheder i form af produkter, der ikke før har været vist herhjemme.

Således viste systemintegratoren Biincom udstyr til at etablere netværk uden at trække dyre datakabler og uden at bygge på trådløs teknologi, som mange stadig opfatter som usikker: Biincoms udstyr leverer over elkablerne, der fordeler strøm rundt i bygningen.

Der er tale om en såkaldt powerline bridge, som er produceret i Taiwan på grundlag af Intel-chips. Udstyret er kommet til landet i prototyper kort før NTI-messens start, og det kommer på markedet til august.

Der er tale om to små bokse - hver på størrelse med en billigbog - som skal sættes henholdsvis i pc?ens USB-port og til access-udstyret. Mellem boksene kan oprettes forbindelser på op til 16 Mbit/s over afstande på 40?50 meter. Målgruppen er private og små virksomheder, og Biincom forventer, at priserne bliver omkring 1.500 kroner for pc-enheden og et par tusinde for access-enheden.

Der har tidligere været gjort forsøg med access over elkabler, men disse løsninger har været påvirkelige af ?støj? på elnettet ? variationer i strømstyrken, når der bliver tændt stærkt strømforbrugende redskaber i nærheden.

Biincoms foreløbige test tyder på, at den nye løsning ikke generes af elektrisk støj.

? Det ser ud til, at denne løsning vil være mere stabil end trådløse net, siger direktør Carsten Biinfeldt fra Biincom.

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworld

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

    Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S