Virksomheder udnytter ikke IT godt nok

Med enkelte undtagelser er danske virksomheder slet ikke gode nok til at udnytte informationsteknologiens mange muligheder for besparelser og merværdi.

Firmaer, der effektivt forstår at udnytte informationsteknologiens mange muligheder i dagligdagen, kan høste en række økonomiske gevinster ved kasse et, når besparelser og merværdi gøres op.

Det er bare langt fra alle danske virksomheder, der forstår at udnytte mulighederne.

Det fremgår af analysen ?Det digitale erhvervsliv?, som Videnskabsministeriet netop har offentliggjort.

Analysens hovedkonklusion er, at det især er de mindre virksomheder indenfor ikke-IT-relaterede erhverv som for eksempel møbelindustrien og maskinindustrien, der halter bagefter i udnyttelsen af mobiltelefoner, computere og internet.

Også de geografiske randområder halter efter resten af landet, mens IT og vidensvirksomhederne i og omkring de store byer er godt med, når det gælder udnyttelsen af de teknologiske muligheder.

Dansk erhvervsliv som helhed ligger under middel, og 80 procent af alle virksomheder ligger på niveau to eller derunder på et indeks, hvor niveau fire er bedst. 90 procent af de helt små virksomheder når ikke op over niveau et.

Relevant link:
Læs analysen her




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere