NTI CADcenter sluger konkurrent

Danmarks største cad-forhandler NTI CADcenter køber den næststørste Autodesk-forhandler, CadConcept.

Cad-forhandleren NTI CADcenter har befæstet sin position som landets suverænt største cad-forhandler ved at købe den næststørste Autodesk-forhandler, CadConcept.

Efter købet af alle aktiviteterne i CadConcept er virksomheden totalt dominerende på det danske marked for Autodesks cad-systemer til mekanisk konstruktion og bygge- og anlægssektoren samt en række andre tekniske IT-produkter fra Autodesk.

? Vi har i virkeligheden ikke konkurreret ret meget med de andre Autodesk-forhandlere, men snarere med leverandørerne af andre cad-systemer, fastslår administrerende direktør i NTI, Jesper Kalko.

Han tilføjer, at købet af CadConcept er et led i den almindelige konsolidering i den tekniske IT-branche, og at overtagelsen af CadConcept især styrker NTI?s ekspertise indenfor service og kompetence.

Omkring halvdelen af de 12 medarbejdere fra CadConcept følger med over i NTI. Det gælder blandt andre den ene af de to chefer for CadConcept, direktør Jens Bach-Ivanhoe, mens den anden direktør, Martin Thomsen, har valgt at søge nye græsgange.

Det er ikke første gang, NTI CADcenter køber op blandt de andre Autodesk-forhandlere. Sidste år købte virksomheden Kampsax-divisionen, Kampsax Technology.

NTI har afdelinger i Værløse, Ringsted, Århus, Aalborg og Vejle.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos