23. december 2014 - 16:30Der er
5 kommentarer og 1 løsning
Kan ikke flytte fil på samme drev
Jeg skal have kopieret en ordbogsfil fra Microsoft til Mail Live. Jeg kan ikke kopiere filen over, kun flytte den. Hvordan kopiere jeg denne, helt lavpraktisk? Hvis jeg kopiere, så kommer der kun en tom mappe over i mailen.
Nu har jeg fået filerne over, men der er åbenbart noget galt, for det virker ikke (ordbogen dansk kan ikke findes på linjen). Hver gang jeg ville kopiere, stod der "at jeg skulle have lov af administrator". Jeg ved ikke om det er problemet, altså at det hele ikke er overført. Jeg skulle også hente filen spell.zip, og der havde jeg samme problem.
Kender desværre ikke så noget til disse ordbogs filer. Ordbogen du snakker kan den være placeret et andet sted, så det er derfor den ikke kommer med? Man kan køre programmer mm ved at højreklikke på ikonerne og vælge kør som administrator, men jeg ved ikke om det vil/kan løse problemet for dig? I de nyere versioner af Windows er der denne styring
Jeg har valgt administrator, men virker stadig ikke. Jeg har ellers fulgt jeres manual vedr. kopiering af ordbogsfiler fra Microsoft til min mail (der er ingen ordbog på mailen).Alt ser ud som det skal - så jeg er et ?
Jeg har fået en til at finde ud af det, ellers tak for hjælpen.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.