I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Men de viser kun, hvor meget der er til rådighed for din virtuelle maskine, men er det ikke (nogen gange ihvertfald) nok. Øvrige HW ting kan du kun få med noget native kode til platformen.
Det skal være en funktion der kan vise min totale fysiske ram + brugt ram. Jeg kører MacOSX og der er ingen funktion til dette i styresystemet. (jo, der er noget der ligner, men ikke som i gode gamle OS 9)
Jeg havde tænkt på at lave det i Cocoa, OSX\'s native sprog, men nu er jeg ved at lære Java, og det ville være smart at også bruge det på andre platforme.
Yep, men det KAN ikke laves i java. Det du kan lave i java er en stub, som connecter til noget native kode (f.eks. OSX) ved hjælp af JNI (Java Native Interface), men det er ikke lige for begynder (læs, selv jeg synes det er svært nok)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.