Avatar billede maloue Nybegynder
24. august 2001 - 10:42 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

mediaplayer

hej experter,

håber I kan hjælpe mig, jeg har nogle avi filer som skal i min projektor, har imidlertid fundet ud af at nogle pc\'er har installeret realplayer til at overtage videofiler, hvilket r et stort problem for jeg vil bruge windows mediaplayer da flest jo kan se det! Kan jeg undgå at en evt realplayer går ind og ødelægger hele visningen?! Fx kunne man tænke sig at man i projektoren definerer at videoerne skal vises i windows mediaplayer???

Avatar billede NanoQ Nybegynder
24. august 2001 - 10:48 #1
Det kan du ikke. Problemet er jo at realplayer ved installation bliver associeret til formatet.
Avatar billede maloue Nybegynder
24. august 2001 - 10:49 #2
Kan jeg så gøre noget for at visningen bliver ok? Kvaliteten r nemlig dårlig?
Avatar billede maloue Nybegynder
24. august 2001 - 10:50 #3
Kan man sætte en kommando ind der popper op og \"advarer\" brugeren i tilfælde af, at han har installeret realplayer?...
Avatar billede styler.dk Nybegynder
24. august 2001 - 11:49 #4
hvis jeg var dig ville jeg ikke bruge
mediaplayer
Jeg synes det er en meget dårligt program.
Det er alt for langsom til at hente filmene....
Avatar billede Himbear Nybegynder
28. august 2001 - 09:16 #5
Kan du ikke bare vise filmene direkte inde fra Director?
Avatar billede stormester Nybegynder
28. august 2001 - 15:36 #6
Hej Maloue

Vælg Quicktime formatet istedet for, og inkludere en quickTimeinstaller/ test i din director fil. På denne måde \"bestemmer\" du hvilken player der skal til før bruger kan se dine videoklip!

QuickTimes \".mov\" format kan nemlig kun afspilles af en QuikTime player1
Avatar billede stormester Nybegynder
28. august 2001 - 15:38 #7
..(Jeg går her udfra at du sidder og er ved at lave en CD-rom)
Avatar billede maloue Nybegynder
12. september 2001 - 11:33 #8
> stormester,
ja jeg laver en cdrom men hele problemet er netop at jeg vil undgå quicktime fordi produktionen r til pc\'ere og de har jo oftest mediaplayer!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester