24. august 2001 - 12:05Der er
16 kommentarer og 1 løsning
Nero og CloneCD på samme tid?
Davs. Jeg installerede Nero i går aftes, da jeg fik brug for at kopiere nogle filer til en cd. Normalt har jeg kun brug for at kopiere hele filer, og bruger i de situationer CloneCD.
Nu virker ingen af programmerne!
Tidligere har jeg haft WinOnCd og CloneCD installeret samtidig uden problemer. Skulle det ikke kunne lade sig gøre med Nero og CloneCD?
CloneCD er version 3.0.6.1 og Nero er 5.5.
Min restart og shutdown funktion røg sig også en tur. Jeg er dog ikke helt sikker på, at det har at gøre med de to programmers konflikter.
Nero kan ikke afinstalleres via start->programmer->ahead->Uninstall Nero eller lignende, da en sådan funktion ikke eksisterer, - til trods for, at Nero\'s hjælpefunktioner på ahead.de skriver om funktionen i v.5.0. Det medfører, at uninstall sker via kontrolpanel, og dermed ikke bliver fuldstændig. Jeg har ryddet op i registreringsdatabasen, men lige lidt hjælper det. Uninstall af begge programmer og geninstallering af det ene eller det andet ændrer ikke på situationen. Ingen af dem vil virke.
Er jeg virkelig nødt til at geninstallere Windows (p.t. 98SE)? Skal jeg måske prøve Win2000PRO? Og skal jeg droppe Nero til fordel for WinOnCd igen? På forhånd tak for hjælpen.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Uha - det kan jeg desværre ikke lige tjekke nu. Jeg er på arbejde. Jeg undersøger Iosubsys i eftermiddag. Håber, du hænger på :-) Jeg har installeret hele dynen fra Nero-cd\'en - måske var det overmodigt. Det vil så vidt jeg husker sige InCD og én af de to andre + Nero-burn.
ASPI kan/skal også bruges i Windows 9X/ME/2000 Det kan godt være det der InCD skidt, der laver kage i det hele. Check også DMA indstillingerne for brænderen.
CloneCD burde ellers kunne køre uanset hvad. Da programmet ikke bruger nogle ekstra drivere. Så umiddelbart lyder det som om, at et andet program spærrer for adgangen til brænderen.
Jeg prøver det dér ASPI-trick, når jeg kommer hjem.
DMA er vist slået til - ups. Men det virkede glimrende med cloneCd alligevel??
PC\'en er ellers frisk-formatteret, og der ligger ikke mange andre progs, som jeg umiddelbart kan beskylde for balladen.
Det var nok InCD. Jeg har lige set i et forum på cdfreaks.com, at InCD er noget skrammel. Det så ellers lovende ud, at jeg for første gang skulle have fornøjelse af CD-RW discs.
Det er en P3 933Mhz med 128MB ram. Der er tale om en Win2000 PRO - betyder det noget, at det er en PRO-version? Ulemper i forbindelse med spil og lign.? Det mest krævende, jeg skal lave er nok Diablo2 - hehe. Og så altså brænderiet!
Du skulle måske overveje at få 128/256MB ram endnu. Det ville W2K havde godt af. :) Hvis du samtidigt installerer Service Pack 2, får du ikke de store problemer med spil.
Jeg har lige kigget på Microsofts hjemmeside. Der er masser af forskellige service pack 2\'ere. Er du sikker på, at dine links er den, jeg lige præcis behøver til PRO-versionen? Og jeg skal vel kun bruge updaten, eller hvad? Hvad er mon forskellen? Jeg bør måske nok bruge windows update.
Så kører det! Jeg har installeret Win2000Pro og SP2, og både Nero og CloneCD virker perfekt. Jeg køber 128 MB ekstra ram i morgen og ser, om det gør det endnu federe. Mange tak for hjælpen makse. Giver du lige et svar, så giver jeg lige points.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.