21. januar 2000 - 09:21Der er
2 kommentarer og 1 løsning
Forskellige formater på CD'ere
Hej Jeg har netop anskaffet mig en CD-brænder med div. software til. Desværre er jeg absolut ikke opdateret på formater o.lgn. - faktisk kender jeg kun til disketter! At brænde en alm dataCD går fint, Men da jeg ville brænde en musikCD, fungerede det ikke. Så vidt jeg forstod fejlmeddelelsen havde det noget med formatet på CD'en at gøre. Kan en af jer enten henvise til en artikel/side om dette eller kort forklare, hvad det går ud på?
Det ville hjælpe lidt hvis du nævnte de programmer du har til rådighed, men det er jo nok enten Easy CD Creator eller Nero Burning Rom. Nu har jeg ikke brugt Nero til at lave cd'er med, men mon ikke de to programmer ligner hinanden en del. Kort fortalt skal du vælge at lave en Audio CD, det hedder også CD-DA.
I Easy CD Creator findes der guider som pænt spørger dig om hvad du vil lave. Ellers prøv at søg i hjælpefilen. Det står der helt sikkert.
Selvfølgelig. Det er Easy CD Creator, jeg har forsøgt mig med. Jeg har set, at guiden 'spørger pænt' etc., og der er da heller ingen problemer med kopieringen. Der, hvor der kommer en fejlmeddelelse, er, når skrivningen på den nye, blanke CD starter. Det er da også derfor, jeg troede det havde noget med formater at gøre ?
Har du stadigvæk problemet ? Hvis ja, så kan du evt. kopiere fejlmeddelelsen herind.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.