Word starter (normalt) med at tælle fra 1, når selve programmet startes (WINWORD.EXE) og tæller videre, indtil programmet bliver lukket igen.
En mulig forklaring på, at tallet ikke starter på 1, kan være, at du har andre programmer kørende, som f.eks. bruger Word i baggrunden til et eller andet og dermed starter programmet i baggrunden – der kan være tale om f.eks. tilføjelsesprogrammer, der er installeret. Du kan også have tilføjelsesprogrammer til Word installeret, som danner nye dokumenter i baggrunden i forbindelse med forskellige handlinger. For hvert nyt, tomt dokument, der oprettes, stiger tælleren med 1. Det kan måske også tænkes, at du reelt selv har startet Word tidligere og blot lukket dokumenter men ikke afsluttet Word.
Prøv at se den detaljerede forklaring i denne tråd (engelsk):
https://superuser.com/questions/879468/what-makes-word-2013-new-documents-file-name-have-such-a-high-number Nederst i tråden har en bruger skrevet, at han har set tælleren tælle opad, hvis man har Preview Pane slået til i File Explorer (Stifinderen). Det har jeg ikke kunnet genskabe.