Avatar billede rold Nybegynder
28. august 2001 - 12:46 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Drag uden \"hakker\"?

Jeg har et movie-clip med en drag-action, hvilket fungerer ok. Men det \"hakker\" når det trækkes, særligt når det trækkes hurtigt.
Jeg ved, at det er muligt at ændre min normale frame-rate på 12fps, til en hvor billedet skifter for hver pixel movie-clippet trækkes. -Men hvordan?

-Rold   
Avatar billede hoejrup Nybegynder
28. august 2001 - 13:04 #1
onClipEvent (load) {
    startDrag (\"/mouse\", true);
    updateAfterEvent();
}

Det har ikke noget at gøre med fps. Efter jeg har sat kommandoen updateAfterEvent(); ind i mine spil. Så er der ingen problemer mere.

/per www.kazoma.dk
Avatar billede pixelpaw Nybegynder
28. august 2001 - 15:06 #2
UpdateAfterEvent har ikke noget at gøre med at det hakker, det gør bare at flashen opdateres.

At det hakker er fordi frame raten er for lav. Lav det om til 25-30 fps, så hjælper det. Det er også galt hvis maskinen er langsom.
Avatar billede hoejrup Nybegynder
28. august 2001 - 15:24 #3
pixelpaw> De fleste computere kan ikke håndtere mere end 12 fps, og min mus pil hakker ikke mere efter jeg satte en updateAfterEvent(); ind i filmen.
rold> Det er også vigtigt at optimere dine tegninger i flash ved følgende metode: Break Apart med cntl + B, og derefter Modify>Optimize...

/per
Avatar billede mat Nybegynder
28. august 2001 - 16:44 #4
>hoejrup, de fleste???? jeg kører som standard med 24 fps og har aldrig hørt om problemer forårsaget af dette.

Jeg kørte lige et tjek med updateAfterEvent() (og jeg ved godt at \"magic with AS\" siger at det virker) Jeg kunne ikke se nogensomhelst forskel

Jeg ville mene at den bedste løsning er at sætte fps op til 24.....som pixelpaw pointerede. Men i bund og grund må man jo bare selv tjekke.
Avatar billede hoejrup Nybegynder
28. august 2001 - 16:50 #5
mat> Nej, men flash nedsætte automatisk hastigheden, hvis computeren ikke kan følge med. Det har jeg oplevet mange gange på min egen computer. Det medfører af spillet hakker gevaldigt!
Men du har sikkert en af de nyere computere, der ikke er mere end 2 år gammel.

/per
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester