Jeg har altid brugt uoriginalt blæk, og det er vel i efterhånden mere end 30 år. Samtidig har jeg stort set altid haft Canon printere.
Jeg udskriver mange billeder, og er ganske tilfreds med kvaliteten, men det er sjældent at jeg udskriver billeder på glossy og i den kvalitet. Men det sker ind i mellem, og der er jeg også ganske tilfreds. Jeg har aldrig prøvet at udskrive samme billede med originale og derefter uoriginale patroner, så derfor kan jeg ikke sige, om der vil kunne ses en forskel.
Jeg har brugt mere end 1000 patroner selv. Jeg køber også jævnligt til bekendte, og ingen har været utilfredse med de uoriginale.
3 i en patroner til HP har jeg ikke haft succes med, men det er mange år siden, at jeg sidst købte den type.
Køber kun og anbefaler kun printere med særskilte patroner til alle farver.
I Canon printere med særskilte patroner, kan man normalt tage printerhovederne ud. Hele den skuffe som patronerne sidder i, kan normalt klikkes ud. Så skal det bare vaskes i lunkent vand.
Nogen foreslår alkohol/sprit, men da blækket er vandopløseligt, ser jeg ingen grund til det, og har altid kun brugt vand.
Jeg køber altid i Tyskland via Ebay, da de er meget billigere der, selv om der løber transport på.
Køber altid minimum 4 hele sæt ad gangen, da der er mest at spare der.
Her kan du se eksempel på priser til din printer
https://www.ebay.de/sch/i.html?_nkw=canon+ts705&_sacat=0&_from=R40&_trksid=p4624852.m570.l1313Jeg handler flere steder, og har bl.a. handlet hos Tito og Gorilla, som jeg kan se også har patroner til din.
Men prøv det og drag din egen konklusion.
Jeg er ikke i tvivl - jeg fortsætter med de uoriginale.