Avatar billede mn Nybegynder
04. september 2001 - 10:52 Der er 22 kommentarer og
3 løsninger

Indkøb af PDA. Men hvilken !??

Hvad skal der til for at få en pda-løsning der har følgende egenskaber :
- administrere trad. kalender, kontaktpersoner, opgaver, m.v.
- kan sync\'e med outlook 2000
- kan sende og hente mail. både via mobiltelefon og via sync til stationær pc
- har et godt og stabilt interface og batteri

jeg vil meget gerne høre om pda\'er i forskellige prisniveauer og høre lidt om hvad det er man får for de ekstra penge.

Jeg har kigget på lidt forskellige løsninger. Palm er jo kendte, men hvad med fx. Casio\'s pv-750 ??

Håber jeg får svar :)

Mvh. Morten Nielsen
Avatar billede disky Nybegynder
04. september 2001 - 10:53 #1
Compaq\'s Ipaq er den bedste.

Har dog selv en Palm V som også er god, men jeg ville til enhver tid bytte med en Ipaq
Avatar billede bo.morville Nybegynder
04. september 2001 - 11:39 #2
Tjaa disky der har jeg den modsatte holdning...

Jeg har til dato ikke oplevet noget der kunne konkurrere med min Palm V til det jeg skal bruge.

Jeg bruger den primært til det ovenstående, og har hverken brug for farveskærm eller noget andet fancy.

Det er dog i den sidste ende et spørgsmål om hvad man selv synes er vigtigt. Så min anbefaling går på at man går ned i den lokale computerbutik der har flest forskellige på lager og leger lidt med de forskellige modeller (computercity har ofte mange forskellige).
Ellers tag et kik på http://www.pda.dk/ der er der nogle tests af nogle af de forskellige - samt en beskrivelse af deres forskellige svagheder og styrker.
Avatar billede mn Nybegynder
04. september 2001 - 11:55 #3
Tusind tak for hjælpen allerede !


Det som jeg finder vigtigt er følgende egenskaber :

Kalender, To do, Kontaktpersoner - der er helt kompatibelt med Outlook. Begge veje.
Tilføjer jeg en person i min pda og en i min outlook og jeg synkroniserer, bliver alle kontaktpersoner placeret begge steder.
Det gælder også kalender og to do.

Mail.
Jeg vil gerne kunne tjekke mail, når den er koblet til min bærbare pc. Om det så er et serielt kabel, en sokkel af en art... det er lige meget.
Der udover vil jeg gerne have mulighed for at tjekke mail remote - via mobiltelefon. Hvis det ikke er alt for dyrt.

Jeg aner ikke en brik om hvilke modeller der kan hvad, så jeg håber at høre lidt erfa her.

Hvis der er en der vil beskrive arbejdsmetoden for et mailtjek, ville det også være alt for fedt.

Jeg besidder ingen mærke-religion, så... Der er jeg totalt fleksibel

Venter i spænding :)
Avatar billede mn Nybegynder
04. september 2001 - 12:09 #4
Tillægsspørgsmål.

- Hvad er forskellen på Palm m500 og m505 - udover at 505 er i farver... ???

- Ang. mail. Går det helt galt hvis en pda skal fortolke en mail formateret med html ??

hej igen
Avatar billede disky Nybegynder
04. september 2001 - 12:22 #5
bo.morville:

Det fede ved ipaq er at den bruger windows ce, altså du kan bruge word,excel osv. Ingen problemmer med at flytte filer osv. Og så er den noget hurtigere end palm
Avatar billede bo.morville Nybegynder
04. september 2001 - 12:58 #6
Disky:
Med de nyere palms (500 og 505) følger \"documents to go\" som jeg husker det med - dermed kan der også flyttes filer til og fra word og excel uden problemer.
Du har i øvrigt ganske ret i at cpu\'en er hurtigere i MHz, men palmOS er væsentligt mindre krævende end WinCE (hedder det i øvrigt ikke PocketPC i dag?). Min erfaring er at Palm samlet set er hurtigere...
Diskussionen er dog håbløs - det bliver i den sidste ende et spørgsmål om hvad man vil bruge sin PDA til, da WinCE har flere muligheder.

mn:
Der er vist ingen forskel på 500 og 505 bortset fra farverne på skærmen.
vedr. email:
Jeg har ikke haft problemer med html formatterede emails.
Jeg har på den anden side ikke hentet emails direkte ned i min palm det sidste stykke tid, men det er relativt smertefrit når du har installeret det nødvendige software. Dette er mest smertefrit (og billigst i anskaffelse) hvis du har en IRDA port på din mobiltelefon.

Vedr. synkoniseringen fra og til outlook -> Der kan du instille softwaret så det gør som du vil have det til.
Dette kan klares over den infrarøde port i palm, hvis der er en sådan på din bærbare, men kan selvfølgelig også klares over den medfølgende cradle.
Avatar billede mn Nybegynder
04. september 2001 - 13:02 #7
bo.morville. Jeg har en nokia 6150. Den har ir-port. Jeg ved ikke hvad en irda-port er.

Hvordan takseres når man ringer op og tjekker mail via mobilen ??

Hvorfor har du ikke brugt mail på det sidste ?? Er det ikke pengene værd at administrere mail via en pda ?? Er det for besværligt ?? I så fald kan jeg jo lige så godt spare de penge og købe en mindre pda.
Avatar billede disky Nybegynder
04. september 2001 - 13:03 #8
bo: helt enig,
Avatar billede bo.morville Nybegynder
04. september 2001 - 13:43 #9
Din nokia 6150 kan ikke uden videre bruge den infrarøde port. Det er nemlig ikke en ægte irda port (IRDA er en standard for overførsel af signaler infrarødt).

Når du tjekker mails via telefonen takseres det som alm. samtale hos de fleste selskaber.

Jeg har ikke haft behovet for at tjekke emails via den - har brugt min bærbare i stedet. Men jeg synes egentlig ikke det er besværligt, at administrere det via en PDA - min PalmV med 2 MB ram kunne bare ikke indeholde den mængle emails, jeg havde brug for at have med mig, og når jeg alligevel har den bærbare med for at have mit emailarkiv med kan jeg ligeså godt tjekke via den.

Avatar billede mn Nybegynder
04. september 2001 - 14:04 #10
Du har nok ret. Det er vel overkill at administrere email via sin pda.

Jeg har jo også en bærbar. Hvilken type mobiltlf skal der til for at kunne tjekke mail. Det kan 6150 så heller ikke, eller ??

Er en PalmVx så løsningen for mig ?? Eller måske Casios pv-750 eller pv-450

Morten
Avatar billede bo.morville Nybegynder
04. september 2001 - 14:21 #11
din 6150 kan heller ikke gøre det via den infrarøde port i din bærbare - man kan dog købe et kabel der muliggør det. Der skal du have fingre i en 6210, 7110, 8210, 8850 eller tilsvarende.

En Vx er en lækker PDA (men måske udviklingen er ved at løbe fra den - jeg kan godt lide udvidelsesmulighederne i 500 serien) - men tag dog en tur til den lokale EDB-pusher og kik på de forskellige muligheder (der er nemlig stor forskel på det feel du har med dem).

Casios har jeg ingen erfaring med, men de er da sikker ganske udemærkede. Du skal dog sikre dig at de kører enten WinCE, PalmOS eller EPOC som styresystem da du ellers kan få problemer med at skaffe software til dem.
Avatar billede mn Nybegynder
05. september 2001 - 10:01 #12
ok. som jeg ser det lige nu tror jeg det er overkill for mig at købe en model, jeg kan administrere min mail i.
Der hvor jeg ender ud er med behovet for en extended outlook. Det tror jeg Casio\'en kan give mig. Det der er interessant ved den er at den kun koster 1200 bobs inkl. moms.

Men, er der nogle der kender til nogle uhensigstmæssigheder med den maskine ??

Der findes to relevante varianter. 750\'eren med ir og 2mb og 450\'eren uden ir med 4mb

Hvad er det liige man bruger den ir til, hvis det ikke er mobiltelefon som modem ??
Avatar billede mn Nybegynder
05. september 2001 - 10:02 #13
har justeret points lidt op... nu hvor jeg bliver ved med at spørge løs....
Avatar billede bo.morville Nybegynder
05. september 2001 - 10:38 #14
De casioer arbejder alle med casio\'s eget OS - det er en stor ulempe efter min mening....

Så skal du også lige bemærke batteritiden (55 timer) - min palmV kører 1 måned på en opladning.

Jeg ville holde mig fra dem. Ellers er det efter min mening en fordel at der er IR i den. Du ved jo ikke om du får brug for det senere
Avatar billede mn Nybegynder
05. september 2001 - 11:31 #15
men. hvad bruger man den til ?? ir ?? Sende ting mellem mobil og pda ?? eller hvad ?

Jeg læste et sted at der var en der brugte sin palm som fjernbetjening. Jeg har allerede en fjernbetjening.

Batteri. Ja. Det kan være argument i sig selv !
Avatar billede mn Nybegynder
05. september 2001 - 11:55 #16
Hvad med palm m105 ??
Avatar billede bo.morville Nybegynder
05. september 2001 - 11:57 #17
Den kan på palms også bruges til at overføre til andre Palms, til at synkronisere via, printe via.

Om dette også gør sig gældende for Casio\'s ved jeg ikke, men mon ikke man kan klare en del af det...

Der er uanset hvordan vi ser på det en ting du skal holde dig for øje inden du vælger en casio med casio OS - Du har ingen garanti for at der stadig bliver udviklet på OS\'et om bare 14 dage.
Det samme gør sig fsv. gældende ved PalmOS, EPOC og WinCE, men disse er i dag så store at jeg ikke tror udviklingen til disse stopper helt.
Avatar billede bo.morville Nybegynder
05. september 2001 - 11:59 #18
Jeg kender et par stykker der har M105 - den har jo ikke helt det samme design som Vx eller 500/505, men den har de samme funktioner i OS mv.

Hvis valget stod mellem den og Casio\'s ville jeg til hver en tid vælge Palm\'en
Avatar billede mn Nybegynder
05. september 2001 - 12:08 #19
Der er bare en solid prisforskel. 1200 vs. 2900...

Der skal et virkelig godt argument til...
Avatar billede bo.morville Nybegynder
05. september 2001 - 12:16 #20
Palm m100: 1.292 kr.   
Palm m105: 1.835 kr.   

Palm m500: 3.803 kr.

Priser fundet på www.edbpriser.dk

Palm m105 er det bedste bud, hvis den skal være prisbillig samtidig.
Avatar billede cgleerup Nybegynder
05. september 2001 - 13:05 #21
Hvis det ikke kommer an på prisen er der kun et svar efter min mening, IPAQ 3000 og opefter. Jeg har selv en, og den får også rigtig gode anmeldelser.
Iøvrigt giver de dig en glimrende mulighed for let at udvide maskinen fysisk, det lader sig være med ram m.m. - samtidig fungere den også som en glimrende mp3 afspiller og diktafon med meget mere.
PDA,en fungere jo i modsætning til mange andre håndholdte computere som en rigtigt computer på mange punkter.
Den opperere med et egentligt filsystem og kan fås med såvel farveskærm som s/h.

hvis ikke du er interesseret i at investere i en sådan, er HP Jornada også et rigtigt godt valg hvis man skal tro anmelderne.

Avatar billede mn Nybegynder
05. september 2001 - 13:15 #22
Jeg har en kraftig bærbar computer og er ikke interesseret i at bære rundt på to maskiner der kan gøre det samme.

Alt hvad der hedder windows CE, kan jeg for så vidt lige så godt afvikle på min bærbare. For så vidt.

Jeg er lidt i syv sind. nu er Journada 545 udgået så skal man have en 548\'er så bliver det først dyrt.

Det kommer an på prisen.

Jeg skal finde en fornuftig ballancegang mellem hvad der skal afvikles på pc og hvad der skal afvikles på pda.

Praktiske erfaringer efterlyses !
Avatar billede bo.morville Nybegynder
05. september 2001 - 13:33 #23
Jeg har givet mit synspunkt, og kan nok ikke rigigt hjælpe dig mere - jeg vil stadig opfordre dig til at finde et sted, hvor de har flere forskellige modeller du kan få lov til at \"lege\" med og så træffe en beslutning på baggrund heraf
Avatar billede cgleerup Nybegynder
05. september 2001 - 13:35 #24
bo.morville har ret, det er noget du selv skal afgøre udfra hvad der forekommer dig bedst.
de fleste tilfredsstiller dine krav!
Avatar billede mn Nybegynder
05. september 2001 - 14:54 #25
Tjoo.. det er vel det.

Der er mange der skriver at de store modeller er de fede. Det siger jo lidt sig selv, og derfor får man også lov til at betale en masse for dem.

det som jeg synes er interessant er den maskine der ikke gør en bærbars arbejde, og ikke gør mobiltelefonens arbejde, men som fungerer som et praktisk værktøj der løser sit individuelle job.

fx. synes jeg da det er fint at win ce kan køre word og excel direkte overført fra windows, men. altså. Interfacet og systemet iøvrigt afvikles på meget få kvadratcentimeter. Der synes jeg godt nok det er mere oplagt med en laptop.

mail. Har tænkt lidt over det. 1 ud af 10 mails (minimum) har attachments. Det er lidt overkill, mener jeg. man fylder hurtigt maskineriet op.

Der hvor jeg umiddelbart ser forcen er kalenderen og kontaktpersonerne. Til dels memo og opgavestyring.
Disse punkter kombineret med en synkronisering til outlook.

Derudover er batteriet, skærmens kvallitet og stabillitet i øvrigt den faktor der for alvor har noget at sige.

Jeg takker for jeres biddrag og deler points ud. Flest til bo.morville, da han har været mest aktiv.

tak.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester