Avatar billede fico Nybegynder
10. september 2001 - 19:00 Der er 28 kommentarer og
1 løsning

Billede rotering mm.

Hej

Jeg er i en organisation der hedder DUI-LEG og VIRKE (www.dui.dk), jeg skal til at lave en hjemmeside for dem.
Jeg leger tit med flash, men det ønske de ville have har jeg lidt svært ved at lave.

Det er en billede rotation (lige som den på www.joachim.dk), men når du holder musen over et billede skal den frem hæve billedet og så skal man kunne klikken på den.

MVH
Fico
Avatar billede paask Nybegynder
10. september 2001 - 19:06 #1
Der mangler lige lidt forklaring, ellers burde det være muligt...

Den billed rotation du snakker om, kører den præcist som på joakim.dk ? Altså fra side til side? Hvis den gør, skal denne så stoppe idet man fører musen over billedet (giver mest mening)? Med fremhæve, mener du en tweening der forstørrer billedet, hvor det desuden er en knap?
Avatar billede fico Nybegynder
10. september 2001 - 19:59 #2
Det med rotation skal helst (vis det kan lade sig gøre) køre efter musen, dvs. hvis musen køre til højre køre billederne til højre og omvendt.

Det med fremhævningen er det med en tweening der forstørrer billedet og så er det en knap.
Avatar billede fico Nybegynder
10. september 2001 - 20:01 #3
Lige en ting, man skal ikke kunne se pixelene så meget som man kan på joachim.dk.
Avatar billede fico Nybegynder
10. september 2001 - 20:03 #4
Jeg tror selv jeg har en løsning, det skal nemlig ikke være over hele siden, lige som på joachim.dk, men mere centreret.
Avatar billede paask Nybegynder
10. september 2001 - 20:17 #5
Hvis musen skal kunne styre \'rotationen\' (med _xmouse) dvs. højre og venstre styrer retningen, er det jo ikke samtidigt muligt at stoppe filmen så et billede skal fremhæves... skal dette så gøres ved at trykke på et billede? De 2 ting er nemlig selvmodsigende...
Avatar billede paask Nybegynder
10. september 2001 - 20:25 #6
oki, du siger til, jeg har ellers leget med det hvis du skal have hjælp...
Avatar billede fico Nybegynder
10. september 2001 - 20:25 #7
Når, men så skal rotationen ske lige som på joachim.dk
Avatar billede paask Nybegynder
10. september 2001 - 21:38 #8
Ok, jeg har lavet det så det fungerer nu... det har dog taget et stykke tid - men planen er vel ikke at jeg skal lave det, kun at du skal hjælpes til at få det til at virke!?!

Det med pixeleringen er blot et spørgsmål om at have billederne i tilpas god kvalitet.

Hvis du skal guides til det kan jeg starte at med at forklare, og evt. sende en .fla til dig?!
Avatar billede fico Nybegynder
10. september 2001 - 22:01 #9
Jeg vil meget gerne have en guide og et eks.
Så vil jeg blive glad
Avatar billede paask Nybegynder
10. september 2001 - 22:09 #10
Jeg er lige midt i noget andet, hvis du skriver en e-mail adresse sender jeg en .fla som eksempel og laver en forklaring senere. Det viste sig rent faktisk at være mere ligetil end umiddelbart :0)
Avatar billede fico Nybegynder
10. september 2001 - 22:12 #11
pb@dui.dk
Avatar billede fico Nybegynder
10. september 2001 - 22:28 #12
el. fico@fico.dk
Avatar billede paask Nybegynder
11. september 2001 - 00:31 #13
U got mail :0)

Ok, here goes, det bliver nok en lang smøre, men der er jo også et par point ;0) - men følg med i .fla\'en for bedre forståelse. Det er i virkeligheden ikke så indviklet, det drejer sig mere om opbygning end egentligt Action Script (AC).

Den \'rotation\' der er på joachim.dk er i virkeligheden ikke andet end en motion tween af en række billeder der ligger på en række. Dvs. punkt 1, placér dine billeder på en række (husk samme height, width styrer du selv). Desuden har jeg lagt et mask layer for at definere det synlige område, højden er større end dine billeder da de skal kunne forstørres.


Markér rækken af billeder og lav dem til et Movie Clip (MC). Dette har jeg kaldt \'pics\' (husk instance-names... hele tiden!). Inde i denne movie markerer du igen alle billeder og laver dem til endnu et MC, \'tween pics\'. Denne movie tweener du så over en række frames, fra den ene ende af din layer-mask til den anden og tilbage igen - med keyframe i midten selvfølgeligt. Jeg har i øvrigt lavet den over 100 frames (!), dette er afhængigt af antal billeder, bredde og den ønskede hastighed de bevæger sig i, ex frame rate. Dette var \'rotationen\'.

Nu til forstørrelsen, fremhævelsen af billederne samt knapperne. Inde i \'tween pics\' MC\'et laver du nu alle billeder til knapper (knap1, knap2 etc.), med ens hit-area som up. Disse knapper er kun til for at styre endnu et MC, ét til hver knap. Layeret hedder \'knapper\'. Jeg forklarer deres funktion senere ved *.

Lav et layer over dette, \'movies\', kopier alle dine billeder (der nu er knapper) og \'paste in place\' (ctrl+shift+v). Begge lag er nu ens. Break dem i \'movies\' apart (ctrl+B). Dette er kun for at sikre dine billeder er placeret korrekt i begge layers.

Fra nu af går jeg kun ud fra knap1 som eksempel, jeg har lavet de første 4 ud af 8 for du kan se effekten, men det samme gælder for dem alle.

Det billede der ligger i movies-layer\'et over knap1 laver du til et MC og kalder det \'knap1movie\'. Inde i dette MC laver du en stop action i frame 1 og i 15. Jeg har 2 layers her, da jeg altid foretrækker 1 udelukkende til frame actions. Flyt dit billede til frame 2 og lav det til en knap \'knap1stor\' lav en motion tween på dette lag \'tween+knap\' og en keyframe i frame 15. Billedet i frame 15 forstørrer du nu så det har den korrekte højde (defineret ved dit mask layer i roden). Så er forstørrelsen lavet og samtidigt er det en knap du kan \'klikke\' på. Dette (og de andre) MC er nu ikke synligt i frame 1 og vises derfor som en bolle i Flash.

Nu skal alle dine movies kædes sammen med AC så alt fungerer. Gå tilbage til \'tween pics\' MC\'et, og her kommer * ind i billedet. Det eneste alle knapperne i layer\'et \'knapper\' skal gøre er at aktivere deres sammenhørende MC i \'movies\'. Derfor skal knap1 eksempelvis have denne action:

on (rollOver) {
    tellTarget (\"knap1movie\") {
        play ();
    }
}


De forskellige knapper skal kun have ændret tallet til det pågældende, knap2movie etc. Igen, husk instance-navne.

Tilbage til \'knap1movie\'. Knappen, \'knap1stor\' (billedet) vi tweener skal nu styre at \'rotationen\' stopper ved mouseOver og går igang igen ved rollOut. Derfor dette:

on (rollOver) {
    tellTarget (\"_root.pics\") {
        stop ();
    }
}
on (releaseOutside, rollOut, dragOut) {
    tellTarget (\"_root.pics\") {
        play ();
    }
}


Desuden skal billedet gå tilbage til oprindelig størrelse ved rollOut, derfor skal knappen ligeledes have denne action:

on (rollOut, dragOver, dragOut) {
    gotoAndStop (1);
}


Altså frame 1 i \'knap1movie\' der kun har en stop-action og ingen grafik, derfor er det kun \'knap1\' der vises. Du kan lave en tilbage-tween hvis du vil, men det vil jeg fraråde! For meget tween er forvirrende, eller måske snarere direkte irriterende.

Ligeledes kan du give knapperne den ønskede funktion, om det er til en url som jeg har gjort...

on (press) {
    getURL (\"http://www.eksperten.dk\", \"_parent\");
}


...eller om billederne skal fungere som knapper inde i din Flash movie.

Efter en lang smøre vil jeg nu vente på om du kan følge med og forstå mig. Jeg er ikke klar over din kompetence, derfor ved jeg ikke om jeg er for detaljeret, men better safe than sorry ;0)

Håber i øvrigt at det var noget i denne stil du ville have...

mvh
paask
Avatar billede paask Nybegynder
11. september 2001 - 00:33 #14
Damn det fyldte alligevel mere end jeg havde troet, hehe :0)
Avatar billede paask Nybegynder
11. september 2001 - 00:36 #15
En anden ting til dette:

\"Det med rotation skal helst (vis det kan lade sig gøre) køre efter musen, dvs. hvis musen køre til højre køre billederne til højre og omvendt.\"

Vores herlige guru Diktator har på www.diktator.dk et eksempel på dette under Surfers Archive. Det er filen med flashbøgerne lige over og hedder vist stream.
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
11. september 2001 - 01:58 #16
Jeg lavede forleden en derl ligner en del. Den går godt nok endnu ikke tilbage og afhængigt af hvor længe jeg bliver oppe - Gør den det måske ikke før i morgen.

http://www.nikolajdu.dk/xpert/108042/scrolly.html
http://www.nikolajdu.dk/xpert/108042/scrolly.fla
Avatar billede fico Nybegynder
12. september 2001 - 13:27 #17
Nicolajdu Hvad mener du med: Den går godt nok endnu ikke tilbage ?
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
12. september 2001 - 14:39 #18
Det jeg mente var at den ikke går højre venstre af sig selv. Skl den det eller skal den som her bare følge musen??
Avatar billede paask Nybegynder
12. september 2001 - 16:13 #19
--> fico, kunne du bruge det?

Eller vil du alligevel have det styret med musen? Hvilket jeg ikke mener er funktionelt her, og det skulle du i øvrigt så også have sagt.
Avatar billede fico Nybegynder
12. september 2001 - 19:39 #20
Paask, jeg kigget meget lidt på det, og synes det er fedt. Men skal lige kigge lidt mere på det.
Avatar billede paask Nybegynder
12. september 2001 - 20:05 #21
Helt oki, hvis det ikke er godt nok eller du vil have ændringer i det kan vi selvfølgeligt klare det.

Men, selv om jeg har skrevet meget til dig skal du jo ikke finde dig nødsaget til at acceptere! Hovedsagen er jo at du får ordnet det på den måde du vil.

Hvis du fx alligevel vil have styret \'rotationen\' med musen, så som nikolaj\'s eksempel, hvor den samtidigt bevæger sig højre/venstre uden mouseOver er det også muligt. Du bestemmer.
Avatar billede fico Nybegynder
13. september 2001 - 11:53 #22
Kan du det?
Avatar billede fico Nybegynder
13. september 2001 - 11:53 #23
fuck...
Avatar billede fico Nybegynder
13. september 2001 - 11:54 #24
JEG RAMTE ACCEPTER-KNAPPEN, PÅ EN ELLER ANDEN MÅDE.
Paask du kunne ikke give mig dem tilbage og så oprette jeg et nyt spørgsmål ?
Avatar billede paask Nybegynder
13. september 2001 - 15:04 #25
Jo selvfølgeligt kan jeg det :0)

Desuden har du sat det op til 400 point istedet for de 195 de havde sat spørgsmålet i starten?!? 400 er alt for meget! 200 vel også... det styrer du. Jeg kigger på det og sender en mail til dig, jeg har dog travlt for tiden, men det bliver hurtigst.
Avatar billede ctv! Nybegynder
13. september 2001 - 15:27 #26
Avatar billede paask Nybegynder
13. september 2001 - 20:20 #27
Takker ctv - nice touch :0)
Avatar billede fico Nybegynder
13. september 2001 - 21:10 #28
Ok, jeg har oprettet en forsættelse: http://www.eksperten.dk/spm/109220
Avatar billede paask Nybegynder
14. september 2001 - 04:24 #29
\"Hej

Jeg er i en organisation der hedder DUI-LEG og VIRKE (www.dui.dk), jeg skal til at lave en hjemmeside for dem.
Jeg leger tit med flash, men det ønske de ville have har jeg lidt svært ved at lave.

Det er en billede rotation (lige som den på www.joachim.dk), men når du holder musen over et billede skal den frem hæve billedet og så skal man kunne klikken på den.

MVH
Fico \"
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester